Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Koniec gotówki w Polsce? Banki już szykują się na ogromne zmiany dla nas wszystkich
Kinga Majewska
Kinga Majewska 24.05.2020 11:52

Koniec gotówki w Polsce? Banki już szykują się na ogromne zmiany dla nas wszystkich

konto w banku
fot. pixabay.com/AhmadArdity

Gotówka być może przestanie być potrzebna obywatelom Rzeczpospolitej Polskiej. Do niedawna jeszcze nikt nie przypuszczał, że będzie to możliwe. Wybuch epidemii koronawiursa w Polsce zmienił jednak postrzeganie transakcji kartą wśród wielu osób, a sklepy zaczęły odchodzić od wymiany gotówkowej ze względu na bezpieczeństwo.

Gotówka nie jest już tak pożądana przez sprzedawców i konsumentów. Coraz więcej osób zaczyna korzystać z kart płatniczych, nie tylko dlatego, że jest to znacznie szybsza forma, ale również bardziej bezpieczna, szczególnie w dobie koronawirusa.

Gotówka zostanie zastąpiona kartami

W ostatnim czasie Polacy chętniej korzystają z kart płatniczych, a gotówka jest dla nich zbędna. Z tego powodu MasterCard oraz Visa zwiększyły limity płatności bez podawania PIN-u z 50 do 100 zł. Taki zabieg jeszcze bardziej zachęcił obywateli do rezygnacji z gotówki. Nawet lubelska archikatedra oraz kościół Świętego Maksymiliana Marii Kolbego w Krakowie-Mistrzejowicach poszedł za duchem czasu i wprowadził tzw. ofiaromaty.

Dane rynkowe wyraźnie pokazują, że przyszłość systemu finansowego w Polsce jest bezgotówkowa, czego mamy już liczne przykłady na rynku. Warto tutaj, chociażby przypomnieć o inicjatywie Związku Banków Polskich […], czy organizacji płatniczych Visa i Mastercard – poinformowała Interia o słowach Agnieszki Zielińskiej, dyrektora w firmie Polcom.

Nie wszystkim jednak odpowiada taka forma płatności. Wiele osób podchodzi sceptycznie nie tylko do kart, ale również przetrzymywania pieniędzy na koncie bankowym. Niektórzy Polacy preferują posiadanie gotówki na wypadek przerw technicznych w banku.

  1. Idealne kotlety schabowe wymagają kilku dodatkowych kroków. Warto, smak jest nieziemski
  2. Z ostatniej chwili: Media dotarły do tajnych planów rządu. Koniec obowiązku noszenia maseczek, ale nie wszędzie
  3. Mąż prawie zemdlał, gdy zobaczył zdjęcie USG żony. Przypadek jeden na 15 milionów

System bankowy w Polsce

Jak podaje portal Interia, system bankowy w Polsce jest jednym z najnowocześniejszych w Europie, co wynika z zastosowania wielu zaawansowanych technologicznie rozwiązań. Takie działania mają realny wpływ na zachowania konsumentów.

Z danych przygotowanych przez Narodowy Bank Polski wynika, że w ciągu ostatnich 15 lat liczba używanych kart wzrosła ponad 2,5-krotnie. Statystyki mówią, że pod koniec grudnia 2019 r. na polskim rynku znajdowało się w obiegu 42,9 mln kart płatniczych, jest to o 739 tys. kart więcej niż trzy miesiące wcześniej. Czy gotówka wkrótce odejdzie w niepamięć?

ZOBACZ ZDJĘCIA:

gotówka

MasterCard i Visa zwiększają limity transakcji bez PIN-u.

gotówka

Coraz więcej ludzi korzysta z kart płatniczych.

gotówka

Gotówka robi się powoli zbędna.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Łukasz Szumowski w rozmowie z mediami podał konkretną datę. Nadchodzi druga fala
  2. Pierwszy, cały kontynent pokonał koronawirusa. Wspaniała wiadomość i ogromna nadzieja
  3. Mężczyzna zauważył auto w wodzie. Straż i policja przyjechała od razu, niestety było za późno
  4. Nie żyje jedna z najpiękniejszych kobiet świata. Okoliczności śmierci rodzą wiele pytań
  5. Tragiczna śmierć w Białymstoku. Ciało noworodka znaleziono na wysypisku, zatrzymano 2 osoby
  6. RMF: Mateusz Morawiecki miał podjąć bardzo ważną decyzję. Media dotarły do szczegółów planu, chodzi o obostrzenia

Źródło: biznes.interia.pl

Tagi: bank gotówka
Powiązane
Edyta Górniak
Kto to powiedział: Edyta Górniak czy Violetta Kubasińska? Arcytrudny quiz