Drzemka – jak wpływa na zdrowie i urodę?
Jak wpływa drzemka na nasz organizm?
Drzemka jest nie tylko dla dzieci – powinni praktykować ją także dorośli! Dlaczego? Jak wpływa na nasze zdrowie i urodę? Przedstawiamy 5 powodów, dla których warto wprowadzić drzemkę do swojego codziennego grafiku.
Około godziny 13:30 nasza temperatura ciała spada, a poziom melatoniny wzrasta. Jest to idealny czas na drzemkę. Nie wynika to z lenistwa, lecz jest to naturalnym dla naszego ciała procesem.
1. Zwiększa czujność.
Nawet krótka drzemka wspomaga lepszą koncentrację. Poprawia dokładność i pobudza pamięć krótkotrwałą.
2. Poprawia pamięć i uczenie się.
Sen ma kluczowe znaczenie dla zdolności uczenia się i przetwarzania pamięci. Drzemki mogą pomóc w zakorzenieniu w mózgu nowo wyuczonych informacji. Badania wykazały, że 60-90-minutowa drzemka wspomaga nauczanie i przyswajanie wiedzy.
3. Poprawia nastrój.
Drzemki pomagają poprawić regulację emocjonalną, w tym zwiększają zdolność tolerowania frustracji. Zmniejszają także skłonność do impulsywności.
4. Zwiększa kreatywność.
Krótka drzemka może podnieść aktywność w prawej półkuli mózgu – obszaru odpowiedzialnego za kreatywność. Drzemanie sprzyja również lepszej komunikacji krzyżowej, między prawą i lewą półkulą mózgu – zachęcając do wzajemnej komunikacji między częścią kreatywną, a analityczną.
5. Zmniejsza stres.
Krótka dawka snu w ciągu dnia może pomóc wzmocnić zdolność organizmu do znoszenia stresu, zwłaszcza jeśli ogólnie brakuje Ci odpowiedniej ilości snu.
Ostatnie badania pokazują, że drzemki odczuwalnie zmniejszają stres i wzmacniają układ odpornościowy. Wspomagają także utrzymanie odpowiedniego ciśnienia krwi.
6. Dobrze wpływają na wygląd.
Sen działa regenerująco na ciało, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Jego brak może sprawić, że będziesz wyglądać na zmęczoną, a przez to mniej atrakcyjną.
Drzemki, pomagają uzupełnić dzienną ilość snu – bez zakłócania nocnego odpoczynku. Mogą przez to sprawić, że będziesz wyglądać młodo, zdrowo i w pełni energii.