Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Druzgocące wieści z ostatniej chwili – nie żyje wybitny polski muzyk. Uwielbiał go cały kraj
Martyna Pałka
Martyna Pałka 13.01.2024 19:12

Druzgocące wieści z ostatniej chwili – nie żyje wybitny polski muzyk. Uwielbiał go cały kraj

Nie żyje wybitny polski muzyk
Nie żyje wybitny polski muzyk, fot. Romuald Twardowski, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons; Canva

Właśnie przekazano dramatyczne wieści na temat legendy polskiej muzyki. Znany polski kompozytor odszedł niespodziewanie w wieku 94 lat. Jego dzieła wystawiano nawet w Operze Narodowej.

Nie żyje ceniony polski artysta

13 stycznia 2024 roku przekazano przygnębiające wieści na temat jednego z najwybitniejszych polskich muzyków. Znany kompozytor Romuald Twardowski odszedł nagle i niespodziewanie w wieku 94 lat. Do tej pory nie ujawniono okoliczności i powodów śmierci wybitnego twórcy.

Informację o odejściu cenionego artysty przekazała Filharmonia Podlaska za pomocą swojego oficjalnego profilu w social mediach. Pracownicy placówki wspomnieli o osiągnięciach kompozytora i złożyli szczere kondolencje jego bliskim.

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. Romualda Twardowskiego – jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów, laureata licznych nagród i wyróżnień, wieloletniego pedagoga Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, inicjatora Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej »Hajnówka«. Rodzinie i bliskim przekazujemy wyrazy szczerego żalu i współczucia

Liliana Komorowska w żałobie. Najboleśniejsza ze strat aktorki. Od czterech lat bardzo cierpiał Odnaleziono ciało mężczyzny. Nie do wiary, kim był. Polacy znali go i zastanawiali, co się z nim stało

Nie żyje wybitny kompozytor Romuald Twardowski

Romuald Twardowski był jednym z najbardziej cenionych muzyków w naszym kraju. W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku tworzył on jedne z najwybitniejszych dzieł operowych. Jest autorem takich utworów, jak “Maria Stuart”, którą wystawiono na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi oraz “Historya o świętej Katarzynie”, którą mogliśmy oglądać na scenie Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie.

Dodatkowo, jego kompozycje były wielokrotnie nominowane do prestiżowej Nagrody Muzycznej Fryderyk w takich kategoriach, jak Album Roku Muzyka Orkiestrowa, Album Roku Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej, Album Roku Muzyka Współczesna, Album Roku Muzyka Chóralna oraz Album Roku Muzyka Solowa.

ZOBACZ TEŻ: Nie żyje 23-letni Bartek z Marek. Na jawy wyszły nowe zaskakujące szczegóły.

Romuald Twardowski był jednym z najbardziej cenionych polskich twórców

Wybitny artysta swoją przygodę z muzyką rozpoczynał już w latach pięćdziesiątych, gdy pracował jako organista w kościołach wileńskich. Samodzielnie nauczył się wówczas gry na fortepianie, organach i skrzypcach. W 1995 roku dołączył do zespołu folklorystycznego “Willa”. 

Później Romuald Twardowski rozpoczął studia kompozytorskie na PWSM w Warszawie, a po nich objął stanowisko wykładowcy kompozycji i instrumentacji na Akademii Muzycznej w Warszawie. Był również prezesem Fundacji “Muzyka Cerkiewna” oraz został odznaczony wieloma nagrodami, w tym między innymi Krzyżem Kawalerskim, Krzyżem Oficerskim i Krzyżem Komandorskim, Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis".