Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Uwaga: ważne informacje dla wszystkich Polaków. Chodzi o nasze dowody osobiste, wydano ostrzeżenie
Kinga Majewska
Kinga Majewska 14.07.2020 23:38

Uwaga: ważne informacje dla wszystkich Polaków. Chodzi o nasze dowody osobiste, wydano ostrzeżenie

dowód osobisty
fot. eastnews.pl/ARKADIUSZ ZIOLEK

Dowód osobisty, kiedy wpadnie w niepowołane ręce, może wyrządzić wiele szkód. Urząd Ochrony Danych Osobowych, a także Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego przestrzegają wszystkich, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, o tym, by pamiętać o zabezpieczeniu dokumentów oraz swoich danych osobowych. Instytucje alarmują, że łatwo możemy paść ofiarą oszustów.

Oszuści w ostatnim czasie w szczególności uaktywnili się w internecie, wysyłając np. linki, dzięki którym mogą mieć dostęp do naszych prywatnych danych. Nie oznacza to jednak, że należy przestać pilnować swoich dokumentów, złodzieje bowiem wiedzą, jak zdobyć nasz dowód osobisty nie zwracając na siebie uwagi.

Dowód osobisty nie może być kserowany

W czasie wakacji turyści najczęściej padają ofiarami oszustów w hotelach czy wypożyczalniach sprzętu. Urząd Ochrony Danych Osobowych, a także Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego alarmują, aby zwracać baczną uwagę na to, o co proszą nas recepcjoniści.

Przypominamy, że od roku obowiązuje zakaz kopiowania dokumentów takich jak dowód osobisty, legitymacja czy prawo jazdy i paszport. Pracownicy takich placówek mogą poprosić o wasze dokumenty w celu weryfikacji tożsamości, lecz nie mogą ich kopiować czy brać w zastaw. Taka czynność jest karana ograniczeniem wolności do miesiąca lub grzywną.

  1. Mowa ciała i gesty mówią więcej niż słowa. Ekspert ujawnił, co naprawdę czuła Agata Duda podczas wystąpienia, aż ciężko uwierzyć
  2. Trudno spokojnie komentować. Ujawniono co Katarzyna W. robiła ze strażnikami w więzieniu
  3. Małgorzata Trzaskowska skrytykowana przez Ilonę Łepkowską. Scenarzystka podsumowała pierwsze damy

Skradziono ci dowód osobisty?

Jeżeli skradziono ci dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający twoje dane osobowe, warto niezwłocznie zastrzec go w ogólnopolskiej bazie Dokumenty Zastrzeżone, a także zgłosić sprawę na policję.

Dodatkowo Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego proponuje, by skorzystać z systemu Bezpieczny PESEL, w którym za darmo można zastrzec swój numer PESEL. Dzięki temu można zapobiec wzięciu pożyczki przez osobę trzecią, która jest w posiadaniu, naszych skradzionych dokumentów.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

dowód osobisty

Uważajcie na swój dowód osobisty oraz inne dokumenty zawierające PESEL- możecie paść ofiarą oszustów.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Polacy masowo i nieświadomie popełniają karygodny błąd przy zakupie mięsa mielonego na kotlety. Decydująca jest 1 cecha
  2. Tragiczna wiadomość rano, katastrofa kolejowa u naszych sąsiadów. 200 pasażerów jechało pociągiem
  3. Detektyw Krzysztof R. oskarżony o poważne przestępstwo. Grozi mu kara pozbawienia wolności
  4. Współpracownik śmierdzi? One znały ten problem. Dzielą się swoimi rozwiązaniami
  5. TVN wydał oficjalne oświadczenie. Uwielbiany dziennikarz odchodzi ze stacji, Kinga Rusin zabrała głos
  6. Żona Cezarego Żaka po 35 latach zdradziła, co działo się za zamkniętymi drzwiami. Tylko najbliżsi wiedzieli

Źródło: next.gazeta.pl

Powiązane
Quiz, jak wiele pamiętasz ze szkolnych lat
Pytania ze szkoły podstawowej. Ile zostało ci w głowie? Sprawdź, czy odpowiesz na wszystkie pytania