Chmura złożona m.in. z dwutlenku siarki nad Polską. Mogą wystąpić kwaśne deszcze
Nad Polską przechodzi obecnie toksyczna chmura dwutlenku siarki, powstała w związku z wybuchem wulkanu na jednej z kanaryjskich wysp. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że przemieszcza się ona równoleżnikowo. Obecność pyłów może zaś powodować kwaśne deszcze.
Wulkaniczna chmura nad Polską
Wczoraj IMGW przekazało w mediach społecznościowych odpowiedni komunikat na temat obecnej sytuacji.
– Według prognoz CAMS dzisiaj wieczorem (14.10.2021) nad północno-zachodnią Polskę dotrze chmura dwutlenku siarki z wulkanu Cumbre Vieja. W kolejnych godzinach będzie się przemieszczała równoleżnikowo i jutro rano (15.10.2021) dotrze nad północno-wschodnią Polskę – napisano.
Wulkan Cumbre Vieja na wyspie La Palma (należącej do hiszpańskiego archipelagu Wysp Kanaryjskich) wybuchł 19 września. Nieustannie wydostająca się z niego lawa zniszczyła już blisko 1500 budynków, pokrywając jednocześnie ponad 650 hektarów terenu.
Hiszpańscy naukowcy już miesiąc temu alarmowali, że wydostający się z wulkanu dym zawiera między innymi dwutlenek siarki. Codziennie do atmosfery ma przedostawać się aż 8 tysięcy ton tego związku. Może to z kolei powodować występowanie kwaśnych opadów (na wszystkich terenach, przez które przechodzi chmura, także w Polsce).
????Według prognoz CAMS dzisiaj wieczorem (14.10.2021) nad północno-zachodnią Polskę dotrze chmura dwutlenku siarki z wulkanu Cumbre Vieja.
⏩W kolejnych godzinach będzie się przemieszczała równoleżnikowo i jutro rano (15.10.2021) dotrze nad północno-wschodnią Polskę.#CumbreVieja pic.twitter.com/2uwCH9EFji— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) October 14, 2021
Źródło: Radio ZET
Artykuły polecane przez redakcję Lelum:
1. Nie żyje polski sportowiec. 41-latek był legendą w swoim zespole
2. Z zagranicy przyszła paczka. Adresatem Jacek Jaworek
3. Na zdjęciu ukryta jest panda. Tylko 5% osób jest w stanie odnaleźć zwierzę