Kobieta urodziła bliźnięta od różnych ojców. Naukowcy zidentyfikowali nietypowy przypadek
Wielu rodziców chciałoby mieć bliźnięta. Na całym świecie około 12-16 na 1000 osób to naturalnie poczęte bliźnięta. Niedawno nietypowy przypadek miał miejsce w Kolumbii. Mama urodziła dzieci, które mają różnych ojców.
Szanse na urodzenie bliźniąt są małe. Do czynników, które mają na to wpływ, należą: wiek, waga, liczba wcześniejszych ciąż, a nawet typ ciała.
Ciąża bliźniacza
Według specjalistów istnieją pewne czynniki, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo urodzenia dwojga dzieci w tym samym czasie.
Możemy wyodrębnić dwa rodzaje bliźniąt:
- Bliźnięta jednojajowe (wyglądają tak samo) – pochodzą z jednego jajeczka zapłodnionego pojedynczym plemnikiem, który następnie został podzielony na dwa oddzielne zarodki na bardzo wczesnym etapie ciąży. Maja to samo DNA. Wyglądają identycznie i są tej samej płci.
- Bliźnięta dwujajowe – przychodzą na świat w wyniku zapłodnienia dwóch komórek jajowych, jednocześnie wyprodukowanych przez jajniki. Mają osobne worki owodniowe oraz łożyska. Takie bliźnięta mają również różne DNA. Często różnią się płcią.
Urodził się bliźniaki z różnych ojców
Naukowcy z Kolumbii zidentyfikowali grupę bliźniaków, z których każde urodziło się z innej kombinacji rodziców.
Oświadczenie zostało wydane przez Population Genetics and Identification Group z National University of Colombia.
Cała sprawa zaczęła się parę lat temu, a dokładnie w 2018 roku. Pewien tata miał wątpliwości co do ojcostwa swoich dzieci. Postanowił zrobić badania, aby potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo.
Lekarze zrobili test na ojcostwo. Wykorzystali oni panel chromosomów Y dla każdego z jego synów bliźniaków.
Jak wyjaśnił dr Lilián Andrea Casas Vargas, doktor nauk ścisłych i Biolo w ustaleniach, panel ten jest oddzielony tylko linią ojcowską i robi to w formie bloków z pokolenia na pokolenie, nigdy się nie zmienia.
Takie same wskaźniki jak ojciec miało tylko jedno dziecko.
W przypadku pozostałych zidentyfikowano 14 z 17 przypadków, które nie są zbieżne, co potwierdziło wykluczenie – czytamy w oświadczeniu.
Specjaliści postanowili powtórzyć badania. Byli pewni, że pojawił się błąd, kiedy zbierali dane. Nigdy wcześniej nie spotkali się z takim przypadkiem.
Jak się okazało, kolejne wyniki nie różniły się niczym od poprzednich.
Jak się później okazało wszystko to było przyczyną superfetacji. Takie zdarzenie ma miejsce, kiedy druga, nowa ciąża ma miejsce podczas ciąży początkowej.
Inna komórka jajowa matki jest zapładniana przez plemniki kilka dni lub tygodni po pierwszej. Dzieci rodzą się w tym samym czasie, dlatego mylone są z bliźniakami.
Artykuły polecane przez redakcję Lelum:
Źródło: Portalparentingowy.pl; TVN