Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Niezwykły przepis na barszcz czerwony z 1930 roku. Już nigdy nie użyjesz tych dwóch składników
Luiza Pastuszka
Luiza Pastuszka 06.12.2019 10:58

Niezwykły przepis na barszcz czerwony z 1930 roku. Już nigdy nie użyjesz tych dwóch składników

Barszcz czerwony
unsplash.com @moniqa

Barszcz czerwony to jedna z tych zup, która gości na stołach wielu Polaków. Szczególnie chętnie sięgamy po nią w okresie świąt. Okazuje się, że przyrządzenie smacznego i aromatycznego barszczu to nie lada wyzwanie, które spędza sen z powiek nawet zawodowym kucharzom. Z pomocą przyjdzie przepis z 1930 roku, który ujawnia, że gotując tę zupę, popełniamy jeden, kardynalny błąd.

W niezwykłej ponad pięciuset stronicowej książce zatytułowanej Jak Gotować Maria Disslowa przekazuje kompendium wiedzy na temat kuchni lat 30. Okazuje się, ze większość przepisów i potraw uwielbianych w tamtych czasach, aktualnych jest również dzisiaj. Oprócz przydatnego słowniczka w książce znajduje się ponad dwa tysiące przepis. Wśród nich znajduje się m.in. niezawodny sposób na przyrządzenie barszczu.

Barszcz czerwony wg przepisu Marii Disslowej

Maria Disslowa swoim kulinarnym dziełem z pewnością sprosta wymaganiom zarówno początkujących, jak i zaawansowanych kucharzy. Na początku wspomina, że barszcz czerwony od dawien dawna uznawany jest za ulubioną zupę Polaków. Pierwotnie sporządzana była z rośliny, która uznawana była za chwast, zwany właśnie barszczem.

-Barszcz jest tradycyjną staropolską potrawą, którą chętnie jadano, ponieważ zaostrza apetyt i uśmierza pragnienie po przepiciu. Kwasem burakowym uśmierzano gorączkę- napisała kobieta w swojej książce.

Barszcz podawany był na wykwintniejszych królewskich ucztach. Gotowany był wówczas z grzybami, rozmaitymi wędlinami, śmietaną, jajami czy kiełbasą. Wersja postna okraszana była olejem, czosnkiem oraz zasypywana jagłą.

Czego nie powinno się dodawać?

Autorka książki kucharskiej wspomina, że w trakcie gotowania barszczu powinniśmy unikać używania octu oraz kwasku cytrynowego.

Jeśli nie mamy kwasu burakowego, zastąpić go można ogórkowym, kapuścianym, serwatką lub owocowym; najsmaczniejszy jest z porzeczkowym sokiem- napisała autorka.

Przyjęło się, że to właśnie świeży kwas burakowy powinien być jego podstawą. Z jarzyn dodaje się wyłącznie seler, pietruszkę, kapustę oraz cebulę. Dobry barszcz powinien mieć słodkawo-kwaskowaty smak i czerwone zabarwienie.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Barszcz czerwony

Barszcz czerwony od lat gości na polskich stołach.

Barszcz czerwony

Właściwie przyrządzony powinien mieć słodkawo-kwaskowaty smak i czerwone zabarwienie.

Barszcz czerwony

W trakcie gotowania dobrze jest unikać dodawania octu i kwasku cytrynowego.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Lodówkę lub pralkę kup przed nowym rokiem. Potem ostro przepłacisz
  2. Zrobił zdjęcie swojej ciężarnej żonie na plaży. Kiedy spojrzał na przestrzeń za nią, zamarł
  3. To dziecko nigdy nie spotka swojej mamy. Powód jest wstrząsający, nie potrzeba słów
  4. Golden retriever trafił do weterynarza w strasznym stanie. Wycięto mu przerażający „uśmiech” na pyszczku
  5. Koszmarne informacje o zdrowiu Margaret. Zawiesza karierę na długo