Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Doceniasz działalność Anny Dymnej?
Natalia Andrejuk
Natalia Andrejuk 23.11.2020 16:23

Doceniasz działalność Anny Dymnej?

Anna Dymna
fot. kadr ze zwiastuna serialu „Wielka Woda”, Netflix

Anna Dymna jest nie tylko znaną polską aktorką, lecz także działaczką społeczną. Założyła m.in. Fundację Mimo Wszystko, która pomaga dorosłym osobom z niepełnosprawnością intelektualną w ramach działania ośrodka Dolina Słońca w Radwanowicach oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej w Lubiatowie. Popieracie jej działania?

Anna Dymna jest prezesem Fundacji Mimo Wszystko, która zajmuje się osobami dorosłymi, które borykają się z niepełnosprawnością intelektualną. Jak wskazuje portal Ekai to grupa najbardziej zagrożona wykluczeniem społecznym.

Anna Dymna i działalność społeczna

Anna Dymna od lat jest zaangażowana w różnego rodzaju działalności społeczne. Była udział m.in. w działalność Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa, uczestniczyła w akcjach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Stowarzyszenia Wielkie Serce, Fundacji Mam Marzenie.

Już w 1999 roku rozpoczęła współpracę z Fundacją im. Brata Alberta, pomagając im przy inscenizacji Teatru Radwanek, w którym występują osoby niepełnosprawne intelektualnie. Pisała tam scenariusze oraz reżyserowała pokazy.

Anna Dymna i jej Fundacja Mimo Wszystko

W 2003 roku założyła Fundację Mimo Wszystko. Na początku celem organizacji było utrzymywanie Warsztatów Terapii Artystycznej i opieka nad ich podopiecznymi, którymi są dorośli niepełnosprawni intelektualnie mieszkańcy schroniska w podkrakowskich Radwanowicach.

Jednak z biegiem czasu Fundacja rozrastała się i z małej, lokalnej fundacji, przerodziła się w dużą instytucję charytatywną, pomagającą osobom chorym i niepełnosprawnym w całej Polsce.

Na początku listopada fundacja zwracała się o pomoc finansową. Czas pandemii jest szczególnie trudny dla podopiecznych aktorki, ponieważ niektórym trudno jest wytłumaczyć, dlaczego muszą nosić maseczki, albo dlaczego nie ma organizowanych wycieczek.

Fundacja zwracała się o pomoc w zakupie środków ochrony osobistej, jak i testów dla pracowników placówki.

— Wielu naszych podopiecznych nie umie opowiedzieć o swoich emocjach. Dlatego w okresie pandemii rola terapeutów oraz psychologów w naszych ośrodkach stała się szczególnie istotna — zaznaczono na stronie zaznaczono na stronie mimowszystko.org.

Niewiele osób chce poświęcać niemal cały swój wolny czas dla innych. Niekiedy jej podopieczni z pewnością wymagają wiele cierpliwości. Doceniacie jej działalność społeczną?

Źródła: mimowszystko.org, ekai.pl