Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Andrzej Duda oddał cześć Benedyktowi XVI. Poruszające sceny podczas pogrzebu
Aleksandra Gadzińska
Aleksandra Gadzińska 05.01.2023 15:45

Andrzej Duda oddał cześć Benedyktowi XVI. Poruszające sceny podczas pogrzebu

Andrzej Duda Benedykt XVI
fot.Agência Lusa, CC BY 3.0 , via Wikimedia Commons, KAPiF

Benedykt XVI został pochowany w Grotach Watykańskich. Podczas pogrzebu nie zabrakło także delegacji z Polski. W pewnym momencie wszystkie oczy zwróciły się na prezydenta. Andrzej Duda jako jedyny wykonał ten gest czci. 

5 stycznia w Stolicy Apostolskiej zakończyły się uroczystości pogrzebowe emerytowanego papieża Benedykta XVI. Na Placu Świętego Piotra odbyła się msza święta, która zgromadziła prawdziwe rzesze wiernych z całego świata. Po wszystkim trumna została uniesiona i wyprowadzona z bazyliki, by spocząć w Grotach Watykańskich, gdzie w latach 2005-2011 był pochowany Jan Paweł II.

Na pogrzebie Benedykta XVI Andrzej Duda zdecydował się na niezwykły gest. Nikt inny tego nie zrobił

W przewodzonej przez papieża Franciszka mszy uczestniczyli także oddelegowani znad Wisły Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki, a także inni przedstawiciele parlamentu. O zamiarze prezydenta, by wziąć udział w ceremonii pogrzebowej, informowało na Instagramie prezydenckie Biuro Polityki Międzynarodowej.

– Prezydent Andrzej Duda zamierza wziąć udział w pogrzebie papieża Benedykta XVI, którego uważa za wybitny autorytet moralny oraz jednego z najwybitniejszych ludzi Kościoła naszych czasów. Całe pokolenie Polaków, do którego należy prezydent Duda, pamięta Benedykta XVI również jako przyjaciela Polski i przede wszystkim jako bliskiego współpracownika św. Jana Pawła II – mówił szef i minister Jacek Kumoch.

Benedykt XVI odszedł 31 grudnia w klasztorze Mater Ecclesiae na terenie Ogrodów Watykańskich, gdzie mieszkał po ustąpienia z urzędu. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się o godzinie 9.30. Kiedy trumna mijała stojący w milczeniu tłum, Prezydent Polski nagle klęknął, spuszczając głowę w hołdzie.

Tylko on pozwolił sobie na taki gest. Stojący za jego plecami Mateusz Morawiecki nadal stał wyprostowany, podobnie jak inni dostojnicy. Niezwykłe zdjęcie udostępnił na Twitterze profil Kancelarii Prezydenckiej.

Andrzej Duda po pogrzebie Benedykta XVI: „To był ważny moment”

Po ceremonii głowa państwa wzięła udział w konferencji prasowej.

– Przed chwilą zakończyły się uroczystości pogrzebowe przed Bazyliką świętego Piotra tu, w Rzymie, w Watykanie. Jesteśmy po tej bardzo ważnej uroczystości pożegnania, a tym samym także i wspomnienia o papieżu Benedykcie XVI – przekazał dziennikarzom Andrzej Duda, dziękując wszystkim, którzy przybyli do Watykanu na pożegnanie emerytowanego papieża i tym, którzy w tym pożegnaniu „byli duchem, czy też przed telewizorami”.

 To był ważny moment, bo to była bardzo ważna postać dla Kościoła katolickiego. Papież, głowa Kościoła, który zostawił po całym swym życiu duszpasterskim niezwykle ważne dzieło […], był myślicielem, wielkim teologiem, filozofem – podsumował.

Prezydent @AndrzejDuda: Papież Benedykt XVI był dla Polaków postacią bardzo ważną. Przybył do nas po swoim wyborze w 2006 r. z przesłaniem „Trwajcie mocni w wierze”. Przybył jako przyjaciel, bliski współpracownik Jana Pawła II. pic.twitter.com/ywlGAZeZPF

— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) January 5, 2023

Andrzej Duda, Benedykt XVI
Andrzej Duda, Benedykt XVI

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

    1. Odetchnij w końcu pełną piersią. Znamy sprawdzone sposoby
    2. Uporczywy problem zniknie. Wystarczy zrobić jedną rzecz
    3. Nie żyje 10-letni chłopiec. Cała Polska wstrzymywała oddech, kiedy doszło do tragedii

Źródło: Super Express

Powiązane
Magdalena Wójcik i Manuela Michalak
Wielki test wiedzy o programie Big Brother. Aby go zdać, musisz mieć minimum 12/16