Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Czy kary za brak płacenia alimentów na dziecko powinny być wyższe? Ogromna liczba dłużników
Oktawian Góral
Oktawian Góral 04.12.2020 08:12

Czy kary za brak płacenia alimentów na dziecko powinny być wyższe? Ogromna liczba dłużników

alimenty na dziecko
Fot. Ulrike Mai z Pixabay

Alimenty na dziecko chętniej płacą kobiety, niż mężczyźni. Kim jest polski dłużnik alimentacyjny? Statystki są zatrważające. Łączne zadłużenie sięga blisko 12 miliardów złotych wg. statystyk publikowanych przez BIG InfoMonitor

Rekordzista na alimentach na dziecko wywindował dług na kwotę 640 tysięcy złotych. Jest nim mieszkaniec województwa mazowieckiego.

Kim jest „polski alimenciarz”? Statystyka pozwala stworzyć portret takiej osoby. Statystyczny dłużnik ma 45 lat i jest mężczyzną. Okazuje się, że aż 94 proc. wszystkich dłużników alimentacyjnych w Polsce to mężczyźni wg informacji portalu big.pl

Zadłużony jak… alimenciarz

Kolejni rodzice dołączają do niechlubnego grona osób, które nie płacą alimentów na dzieci, mimo że te zostały zasądzone. W maju tego roku łączna suma nieopłaconych zobowiązań zbliżyła się do 11,4 mld złotych. Jak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, pod koniec maja od obowiązku płacenie uchylało się prawie 282 tys. osób! Problem może dotyczyć nawet miliona dzieci, które nie otrzymują zasądzonych alimentów. Co grozi za niepłacenie alimentów?

Roman Pomianowski ze Stowarzyszenia „Program Wsparcia Zadłużonym” wskazuje, że niepłacone alimenty na dziecko krzywdzą osobę najbliższą. Pieniądze z alimentów nie zasilają banków, ani anonimowych osób, ale trafiają do dzieci. Co prawda mamy w PolsceFundusz Alimentacyjny, który powinien pomagać w takich sytuacjach. Okazuje się jednak, że wyśrubowane kryteria, jakie należy spełnić, by pobierać z niego pieniądze, skutecznie odcinają dostęp do pieniędzy. Nawet 2/3 dzieci, których rodzice nie płacą alimentów, ma problem.

Jaka kara czeka niepłacącego alimenty rodzica w Polsce?

Za niepłacenie alimentów w Polsce grozi nawet kara więzienia, która jest określona w kodeksie karym:

– Jeżeli sprawca czynu określone w § 1 naraża osobę uprawnioną na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Kary za niepłacenie alimentów w Polsce

‒ Ponieważ alimenty dotyczą najczęściej własnych dzieci, świadome uchylanie się od ich płacenia krzywdzi nie anonimowy bank czy firmę, ale osobę najbliższą. (…) O długach można mówić generalnie w wymiarze honorowym, ale zaległości alimentacyjne to świadome łamanie fundamentalnych zasad moralnych – wyraz skrajnego egoizmu i cynizmu – wskazuje Roman Pomianowski ze Stowarzyszenia Program Wsparcia Zadłużonym dla portalu alebank.pl

W przypadku, gdy dłużnik nie chce płacić alimentów na dziecko, polskie prawo pozwala na zasadzie solidarności pociągnąć do odpowiedzialności finansowej inną, bliską osobę, np. rodzica dłużnika.

Zgodnie z prawem za uchylanie się od płacenia można również zostać skazanym na bezwzględną karę wiezienia. Pod koniec 2019 roku z tego powodu w więzieniach przebywało 5075 osób. Uważacie, że osoby uchylające się od płacenia alimentów powinny ponosić dotkliwsze konsekwencje? Mimo silnego nacisku społecznego i bardzo negatywnego wizerunku dłużników alimentacyjnych w społeczeństwie obecne sankcje nie przynoszą rezultatów, a liczba osób, które nie płacą alimentów, stale rośnie.

źródło: alebank.pl, big.pl

Powiązane
Pazura, Wiśniewski, Kurdej-Szatan
Ile oni mają dzieci? Te gwiazdy to też rodzice. Zgadniesz, kto ma całą gromadkę?