Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Aleksander Kwaśniewski spotkał się lata temu z Putinem. Przywołał przerażające fakty
Kamil Olek
Kamil Olek 13.03.2022 22:40

Aleksander Kwaśniewski spotkał się lata temu z Putinem. Przywołał przerażające fakty

Aleksander Kwaśniewski
fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79389075 / Wikimedia Commons

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski był gościem live’a, prowadzonego na Instagramie przez jego córkę, Aleksandrę. Polityk odpowiadał na pytania zadawane przez internautów, tematem rozmowy była zaś przede wszystkim rosyjska agresja w Ukrainie. Wspomniał również o swoich spotkaniach z Putinem, a także jego ówczesnych słowach.

Aleksander Kwaśniewski o Putinie. „Jest nieobliczalny”

Jednym z najczęściej zadawanych pytań była kwestia sytuacji, a przede wszystkim bezpieczeństwa Polski w obliczu bieżących wydarzeń. Były prezydent zapewnił, że kraj jest bezpieczny, choć zdecydowanie mniej niż kilka tygodni temu.

– Jesteśmy bezpieczni, ale ten poziom bezpieczeństwa znacznie się obniżył – powiedział, odnosząc się jednocześnie między innymi do członkostwa w NATO.

Przywołał jednocześnie sytuację sprzed 23 lat, gdy wraz z prezydentem Czech podpisywał umowę, lokującą Polskę w Sojuszu Północnoatlantyckim. Przyznał, że w tamtym czasie niezwykle trudno byłoby mu uwierzyć w możliwość wojny w Ukrainie.

Aleksander Kwaśniewski przypomniał też, że sam kilkukrotnie spotykał się z Putinem. Określił przy tym zbrodniarza mianem „nieobliczalnego”, dodając jednocześnie, że stracił on kontakt z rzeczywistością.

– On chce mieć Ukrainę w całości i w swojej strefie wpływów, ponieważ jak powiedziałem, to jest jego obsesja przejść do historii jako ten, który odtworzył wielką Rosję, który odbudował imperium rosyjskie. On mi mówił jako młody jeszcze prezydent. To był rok 2002 myśmy jedli u niego kolację w prywatnych apartamentach na Kremlu, sami we dwóch i on mi wtedy powiedział, że dla niego największą katastrofą to był rozpad Związku Radzieckiego, a jego celem jest odbudować „Wielką Rosję”. […] W tym duchu była przeprowadzona wojna z Gruzją w 2008 roku, później aneksja Krymu w 2014 roku i ta straszliwa obecna wojna z Ukrainą – przekonywał.

Prezydent Kwaśniewski dodał również, że nie jest dziś optymistą, zaznaczając, że to, co powinni utrzymać Polacy, to otwartość i pomoc, którą od momentu ataku oferują mieszkańcom i mieszkankom Ukrainy.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Pieczka podczas wywiadu nagle zwrócił się do zmarłej żony. Po jego słowach dziennikarka zamilkła
  2. Dawid Kwiatkowski popłakał się na scenie i uciekł. Nigdy nie zapomni o tym występie
  3. Cezary Pazura pokazał syna. Internauci nie mogli uwierzyć własnym oczom. „Mały Czaruś”
Powiązane
Chłopaki nie płaczą
Znasz “Chłopaki nie płaczą” na pamięć? To kto to powiedział? Nawet najwięksi fani będą mieli problemy