Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Agnieszka Chylińska wypowiedziała się na temat publikacji TK. Jej zdaniem decyzja ta potwierdza, że w Polsce nie dba się o dzieci niepełnosprawne tak, jak na to zasługują
Karol Osiński
Karol Osiński 28.01.2021 13:16

Agnieszka Chylińska wypowiedziała się na temat publikacji TK. Jej zdaniem decyzja ta potwierdza, że w Polsce nie dba się o dzieci niepełnosprawne tak, jak na to zasługują

agnieszka chylińska
Fot. Piotr Molecki/East News.

Agnieszka Chylińska postanowiła wypowiedzieć się na temat publikacji uzasadnienia wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji w Polsce. Piosenkarka twierdzi, że dla niej, jako matce trudno na to wszystko patrzeć, a brak możliwości wyboru przez kobiety nie jest słuszny.

Dziś w nocy Trybunał Konstytucyjny opublikował w Dzienniku Ustaw uzasadnienie wyroku z 2020 roku ws. przepisów o dopuszczalności aborcji. Agnieszka Chylińska nie pozostawiła na nich suchej nitki.

Trybunał Konstytucyjny publikuje decyzję w sprawie aborcji

Przypomnijmy, że 22 października 2020 roku TK wydał wyrok w sprawie aborcji. Stwierdzono, że usunięcie ciąży w przypadku nieodwracalnego upośledzenia płodu, lub wystąpienia nieuleczalnych chorób jest niezgodne z konstytucją. Dziś w nocy ta decyzja oficjalnie znalazła się w Dzienniku Ustaw.

Dotychczas aborcja w Polsce była możliwa w trzech przypadkach, a jednym z nich było właśnie wystąpienie nieodwracalnych zmian płodu lub ryzyko wystąpienia nieuleczanych chorób, zagrażających jego życiu. Teraz przepisy zezwalają na dokonanie aborcji tylko, gdy istnieje ryzyko zagrożenia życia i zdrowia kobiety lub ciąża jest skutkiem czynu zabronionego.

Wczoraj kobiety w towarzystwie mężczyzn ruszyli pod siedzibę PiS, by protestować przeciwko ogłoszonej decyzji. W związku z opublikowaną decyzją głos zabrało wiele znanych osób. Jedną z nich jest były prezydent Polski Bronisław Komorowski, który dla Onetu wypowiedział się w tej sprawie następująco:

Być może rządzący liczą na zmęczenie protestujących, może na koronawirusa, a może po prostu na pogodę – jest zima, jak się patrzy. Oni ocenili sytuację i uważają, że zmęczenie materiału ludzkiego jest faktem, a więc mniej będzie osób protestujących i władza postawi na swoim, płacąc niższą cenę polityczną, niż to się zapowiadało na początku – mówił Bronisław Komorowski.

Agnieszka Chylińska o decyzji Trybunału Konstytucyjnego

Inną ze znanych osób, które zabrały głos w tej sprawie, była Agnieszka Chylińska. Piosenkarka wypowiedziała się o sytuacji z perspektywy nie tylko kobiety, ale przede wszystkim matki. Stwierdziła, że w świetle tego, co się wydarzyło, zrobiło jej się ciemno przed oczami.

Jest taki moment, w którym robi się ciemno przed oczami. I mnie się zrobiło ciemno przed oczami, jeśli chodzi o to, co się wydarzyło. Ja nigdy się nie żaliłam i nigdy publicznie nie opowiadałam o tym, jak mi jest ciężko z tego tytułu, że dwoje moich dzieci jest szczególnej troski. Nie przypominam sobie też za bardzo, żeby ktoś mi pomagał, wspierał, jeśli chodzi o tak zwane państwo – mówi Agnieszka Chylińska.

Zdaniem artystki decyzja ta jest dowodem na to, że w Polsce nie dba się o dzieci niepełnosprawne w takim stopniu, na jaki zasługują.

Dlatego szczególnie mnie jako mamie jest trudno na to wszystko patrzeć i znosić fakt, że nie dba się o dzieci niepełnosprawne, osoby niepełnosprawne w takim wymiarze, w jakim one powinny być zaopiekowane, a wymusza się na kobietach rodzenie kolejnych chorych dzieci – grzmi piosenkarka.

Zgadzacie się z jej słowami?

Zobacz zdjęcia:

Agnieszka Chylińska

Agnieszka Chylińska wypowiedziała się na temat publikacji TK.

Agnieszka Chylińska

Jej zdaniem decyzja ta potwierdza, że w Polsce nie dba się o dzieci niepełnosprawne tak, jak na to zasługują.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum: