Jest decyzja ws. aborcji w Polsce. Trybunał Konstytucyjny właśnie ogłosił
Ostatnio w Polsce ponownie zawrzało z powodu ruszenia tzw. kompromisu aborcyjnego, który został ustalony w 1993 roku. Do Trybunału Konstytucyjnego trafił wniosek o rozpatrzenie jednego z jego punktów. Właśnie ogłoszono decyzję w tej sprawie. Wiele Polek z pewnością będzie niezadowolonych. Co myślicie na ten temat?
Aborcja w Polsce jest legalna tylko w trzech przypadkach. Po dziś dzień ten temat wywołuje wśród Polek i Polaków wiele dyskusji oraz budzi niemałe kontrowersje. W ostatnim czasie miało miejsce posiedzenie Trybunału Konstytucyjnego (TK), który zajmował się jednym z zapisów ustawy aborcyjnej. Dzisiaj w czwartek ogłoszono jego wyrok, który jest już prawomocny. Orzeczenie zapadło przy pełnym składzie TK.
Aborcja Trybunał Konstytucyjny
Członkowie Trybunału Konstytucyjnego podjęli decyzję w sprawie jednego z punktów ustawy aborcyjnej. TK orzekł, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej. Wyrok jest już prawomocny i zapadł przy pełnym składzie TK. Zdania odrębne złożyli sędziowie Piotr Pszczółkowski, oraz Leon Kieres.
— Art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (…) jest niezgodny z art. 38 w związku z art. 30 w związku z art. 31 ust. 3 konstytucji — ogłosiła w czwartek prezes trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.
Jak przekazuje portal onet.pl Trybunał zajął się tą sprawą na wniosek grupy 119 posłów PiS, Konfederacji i Kukiz’15. Po praz pierwszy taki wniosek został złożony już w trzy lata temu, jednak ze względu na zakończenie kadencji parlamentu uległ on jednak dyskontynuacji.
Art. 38 mówi o tym, że Polska zapewnia każdemu prawną ochronę życia. Art. 31 ust. 3 stanowi z kolei, że ograniczenia związane z konstytucyjnymi prawami oraz wolnościami mogą być nakładane jedynie poprzez ustawę. Ponadto są wprowadzane tylko wtedy, gdy są konieczne do dalszego dobrego funkcjonowania demokratycznego państwa — jego bezpieczeństwa oraz porządku publicznego.
Jako jeden z głównych argumentów TK podało, że dopuszczanie możliwości aborcji z powodu choroby lub poważnego uszkodzenia jest eugeniką. Jest to pojęcie wprowadzone jeszcze w XIX wieku przez Francisa Galtona. Dotyczy ono selektywnego rozmnażania zwierząt oraz ludzi, aby ulepszać gatunki z pokolenia na pokolenie, szczególnie jeśli chodzi o cechy dziedziczone. Dzisiaj jest to pojęcie przez większości ludzi bardzo negatywnie kojarzone. Głównie dlatego, że eugenikę stosowali naziści.
Aborcja w Polsce. Obecne przepisy
Obecnie obowiązujące zapisy dotyczące aborcji w Polsce mówią o tym, że usunięcie płodu jest dopuszczalne tylko w trzech przypadkach. Gdy ciąża stanowi poważne zagrożenie dla życia lub zdrowia matki, gdy jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (gwałtu).
W każdym innym przypadku aborcja w naszym kraju jest nielegalna. Tylko okres okupacji niemieckiej był okresem, kiedy istniało prawo pozwalające na dokonywanie aborcji w nieograniczonym zakresie przez Polki. Był to jedyny moment w historii naszego kraju, kiedy kobieta mogła usunąć ciążę „na żądanie”.
W dwóch pierwszych opisanych wyżej przypadkach aborcja jest dozwolona do momentu, aż do osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki. W przypadku czynu zabronionego, aborcji można dokonać tylko i wyłącznie do 12 tygodnia ciąży.
Nie zabrakło osób, które nie zgadzały się z rozpoczęciem prac Trybunał Konstytucyjnego nad tym zapisem. W czwartek przed budynkiem TK zgromadziło się kilkanaście osób. Większa grupa protestujących nie jest obecnie możliwa, ze względu na wprowadzone obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Wśród nich znaleźli się zarówno członkowie organizacji „pro life”, jak i „pro choice”.
A wy co myślicie o decyzji TK?
Źródła: onet.pl, o2.pl, wiadomosci.wp.pl, wikipedia.org