Żwirek i Muchomorek. Pamiętacie jeszcze ich przygody?
Żwirek i Muchomorek to dwaj bohaterowie z czasów naszego dzieciństwa. Pamiętacie ich przygody na ekranie telewizorów? Dla wielu z nas były niezapomniane, do dzisiaj większość Polaków kojarzy te dwa skrzaty. Serial Bajki z mchu i paproci oglądało każde dziecko od początków lat 70. ubiegłego wieku. Pamiętajcie ich jeszcze?
Dwa skrzaty, które pamięta chyba każdy z nas. Ich przygody oglądało tysiące dzieci, kogo woleliście? Chudego jak patyk Żwirka, czy okrągłego Muchomorka? Niezależnie od preferencji, obaj dostarczali nam dużo rozrywki.
Żwirek i Muchomorek — bohaterowie dzieciństwa
Te dwa białe skrzaty w śmiesznych czapeczkach były głównymi bohaterami serialu animowanego dla dzieci Bajki z mchu i paproci . Autorem literackiego pierwowzoru był Václav Čtvrtek. Produkcja bajki była czechosłowacka, a swoją pierwszą premierę w Polsce miała jesienią 1970 roku.
W Polsce serial doczekał się aż dwóch wersji z dubbingiem. Pierwsza, wspomniana już wyżej, pojawiła się pod koniec 1970 roku. Natomiast druga premiera odbyła się w 2009 roku. Bajki z mchu i paproci były emitowane na antenie TVP 1, a później także na TVP ABC, która skierowana jest do najmłodszych odbiorców.
Bajki z mchu i paproci
Pierwsza wersja polska została opracowana przez Studio Opracowań Filmów Oddział w Łodzi. Jej premiera odbyła się w Telewizji Polskiej. W polskiej wersji językowej Żwirkowi głosu użyczył Zygmunt Zintel, a Muchomorkowi Włodzimierz Skoczylas. Reżyserem dubbingu był Mirosław Bartoszek, natomiast narratorką Barbara Wałkówna.
Wersją z 200 roku zajęło się Studio Publishing, wtedy reżyserem serialu został Tomasz Grochoczyński. Tłumaczeniem zajął się niejaki Gorazd Wojciechowski, natomiast dialogi skomponowała Anna Wolicka.
Głównym bohaterom oraz narratorowi głosów użyczyli: Katarzyna Tatarak (narrator), Mieczysław Morański (Żwirek) oraz Krzysztof Krupiński (Muchomorek). Do całości muzykę skomponował Martin Zeman.
Odcinki nie trwały długo, bo zaledwie 8 minut. Seria doczekała się wydania na kasety VHS oraz płytach VCD i DVD.
Pamiętacie jeszcze coś z ich niezapomnianych przygód? Niejednokrotnie mogliśmy w nich uczestniczyć z naszymi ulubionymi bohaterami. Można sobie przypomnieć czasy swojej młodości.
Źródło: wikipedia.org