Mąż znęcał się nad nią latami. „Czy to wstyd być bitą żoną?” Statystyki nie kłamią
Żona była bita przez męża latami – to częsty scenariusz w toksycznych związkach. Czy to wstyd być bitą żoną? — pytają kobiety na jednym z forów. Statystyki nie kłamią, większość ofiar przemocy domowej nigdzie nie zgłasza swojej tragedii.
Każdego dnia w Polsce dochodzi do tysięcy aktów przemocy domowej. Dane z policyjnych kartotek, choć przerażające, nie oddają skali problemu, bo uwzględniają tylko te przypadki, które zostały oficjalnie zgłoszone. Większość sprawców nigdy nie ponosi konsekwencji swoich czynów. Dlaczego żona chroni męża-oprawcę?
Żona ofiarą własnego męża
Czy to wstyd być bitą? Wiele kobiet, które doświadczyły przemocy, zadaje sobie to pytanie. Zwykle przez lata obwiniają się za agresję mężczyzn i nie zgłaszają się po pomoc. Ukrywają prawdę przed rodziną, wstydzą się, że są ofiarami i boją się, że prawda wyjdzie na jaw.
– Przez lata byłam ofiarą przemocy domowej. Oprawcą był mój mąż, nie miałam żadnej pomocy, bałam się iść na policję. Czy to wstyd być bitą żoną? A może wstyd bić? Był taki moment, że nie znałam właściwej odpowiedzi — czytamy na jednym z forów.
Ile kobiet w Polsce jest ofiarą przemocy domowej? Dane są zatrważające. Według danych policyjnych każdego roku blisko 70 tysięcy kobiet doświadcza przemocy. Liczby uwzględniają jednak tylko zgłoszone przypadki. Instytut Wymiaru Sprawiedliwości alarmuje, że każdego roku nawet milion Polek doświadcza przemocy fizycznej. Około 500 z nich umiera we własnym domu.
Gdzie zgłosić przemoc domową?
Przemoc domową zawsze można zgłaszać na policję, jednak wiele kobiet ma liczne obawy związane z podjęciem tego kroku i wszczęciem procedury Niebieskiej karty. Co można zrobić, zanim pójdzie się na komisariat? Od lat pod numerem 22 668-70-00 funkcjonuje Niebieska Linia, gdzie eksperci nie tylko udzielą wsparcia, ale też podpowiedzą, jakie kroki można podjąć w danej sytuacji. Tylko w sierpniu pracownicy pogotowia przeprowadzili ponad 2100 rozmów. Kto może zgłosić przemoc domową? Przemoc mogą zgłaszać nie tylko osoby, które jej doświadczają. Każdy, kto jest świadkiem krzywdy drugiego człowieka, ma prawo poinformować odpowiednie służby, takie jak policja czy ośrodek pomocy społecznej.
Co jest przemocą domową? Tę kwestię reguluje ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Według definicji tam zawartej przemoc to już jednorazowe, umyślne działanie naruszające prawa lub dobra osobiste członków rodziny, chodzi tutaj nie tylko o naruszenie nietykalności fizycznej, ale też psychicznej, zatem godność człowieka również jest pod ochroną prawa.
ZOBACZ TEŻ:
- Kaufland wycofuje żel pod prysznic. Może wywołać zakażenie
- Jego ojciec popełnił samobójstwo, a mama zmarła na raka rok później. Muzyk długo dochodził do siebie
- Ślub 72-latki i 27-latka wzbudził kontrowersje. Jednak najgorsze miało dopiero nadejść
- Córka Pauliny Młynarskiej wzięła ślub z kobietą. ”Mojej córce oraz zięci życzę szczęścia i miłości”
- Rozwiązała się wielka zagadka dot. obecności tajemniczej Ewy na motorówce Staraka. Prokuratura podała informacje
- Nasze babcie miały niesamowite sekretne sposoby na placki ziemniaczane. Zapach i smak aż czuć przez monitor