Zmiany w przepisach ruchu drogowego
Dzisiaj (27 października) sejmowa komisja infrastruktury poparła projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym. Nowe przepisy zaostrzają kary za wykroczenia drogowe.
Projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym przejdzie następnie przez drugie czytanie w sejmie. Większość ze zgłoszonych 10 poprawek miała charakter porządkujący, wprowadzono jednak kilka istotnych zmian w grzywnach za łamanie przepisów drogowych.
Nowe przepisy w prawie o ruchu drogowym
Jedna z poprawek dodaje nowe wykroczenie z katalogu wykroczeń zagrożonych grzywną do 30 tysięcy złotych. Chodzi o „polegające na niewskazaniu na żądanie uprawnionego organu, komu powierzono pojazd do kierowania w określonym czasie”.
Poprawki porządkowe wprowadzają bardziej szczegółowy podział zapisów, dotyczących zatrzymywania prawa jazdy kierowców, którzy nie przestrzegają zasad korzystania z tachografów. Uporządkowano też paragrafy opisujące przestępstwa, które policja przekazuje do centralnej ewidencji kierowców.
Kolejna poprawka nowelizacji prawa ruchu drogowego pozwala, by pełnomocnikiem z wyboru bliskich ofiary wypadku samochodowego w postępowaniu cywilnym o rentę był adwokat lub radca prawny.
Nowe przepisy obiecują lepszy system przyznawania rent, wypłacanych osobom najbliższym ofiary wypadku drogowego.
Grzywny za przekroczenie prędkości
Nie przeszła poprawka Lewicy, która proponowała progresję wysokości kar za przekraczanie prędkości. Stopniowanie kary grzywny nie znalazło się w finalnym projekcie nowelizacji.
Wiceminister infrastruktury Rafał Weber wyjaśnił, że obecna wysokość grzywny – 800 złotych – za przekroczenie prędkości o więcej niż 30 km/h jest odpowiednia.
W projekcie znajduje się zapis o podwyższeniu maksymalnej wysokości grzywny z 5 do 30 tysięcy złotych. Większe mogą być też grzywny, przyznawane przez służby przy wydawaniu mandatów.
Za niezachowanie należytej ostrożności lub spowodowanie zagrożenia przez osobę będącą w stanie nietrzeźwości mogą obowiązywać grzywny o wysokości co najmniej 3 tysięcy złotych. Taką samą karę zapłaci kierowca, który nie ustąpi pierwszeństwa pieszemu.
Usunięcie punktów karnych za złamanie przepisów ruchu drogowego ma być uzależnione od uregulowania mandatów. Same punkty będą mogły być skasowane dopiero po dwóch latach od opłacenia grzywny.
Posłowie Konfederacji protestują przeciwko zmianom w przepisach ruchu drogowego
Poseł Dobromir Sośnierz, który za agitował za wykreśleniem części przepisów, jest oburzony wprowadzonymi zmianami w przepisach. Uznał dodawanie do kodeksu wykroczeń kar grzywny do 30 tysięcy złotych za „akt wandalizmu”. Jego poprawki zostały odrzucone większością głosów.
Źródło: polsatnews.pl
Artykuły polecane przez redakcję Lelum:
- Ewa Błaszczyk podjęła trudną decyzję ws. swojej córki. Zdecydowała po rozmowie z lekarzami
- Za 3 dni miał brać ślub”. Wszyscy mieli nadzieję do samego końca, niestety nie żyje
- Sprawdzili cenę zniczy przed Wszystkich Świętych, aż włosy stanęły im dęba