6 złudzeń optycznych, które wprowadzą was z zakłopotanie
[ngg_images source=”galleries” container_ids=”102″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_imagebrowser” ajax_pagination=”1″ order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]
Złudzenia optyczne potrafią płatać figle naszym oczom. Czasem z zakłopotaniem patrzymy na jakieś złudzenia optyczne a to, co widzimy nigdy nie jest takie, jakim się wydaje.
Mamy dla was 6 wyjątkowych złudzeń optycznych, które na pewno sprawią, że złapiecie się za głowę i przetrzecie oczy z niedowierzania. Jesteście gotowi?
Najbardziej kłopotliwe złudzenia optyczne?
Mózg interpretuje obraz, który pojawia się przed naszymi oczami. Czasem jednak to, na co patrzymy nijak ma się do tego, co złudzenie przedstawia. Wszystkiemu winny jest nasz mózg, który radzi sobie jak może z interpretacją obrazu odbieranego przez nasze oczy na podstawie hipotez i wiedzy, jaką posiada na dany temat — to dlatego w ciemnym pokoju cień gałęzi może przypominać nam kościstą rękę, bo nasz mózg kojarzy kształt gałęzi z kształtem ręki.
Ciekawi jesteście, jakie są najbardziej kłopotliwe złudzenia optyczne?
- TRÓJKĄT KANIZSA. Niektóre złudzenia optyczne mózg interpretuje jako kształty, których tak naprawdę na obrazku nie ma — tak jest w przypadku tej iluzji optycznej. Kiedy patrzymy na obrazek widzimy zarys figury trójkąta, ale w rzeczywistości go tam nie ma.
- ILUZJA JASTROWA. Iluzja stworzona przez amerykańskiego naukowca polskiego pochodzenia, Josepha Jastrowa. Figura B wydaje się dłuższa, jednak kiedy nałożymy obie figury na siebie okaże się, że są tego samego rozmiaru.
- SIATKA HERMANNA. Złudzenia optyczne często polegają na użyciu kolorów. Kiedy patrzymy na całą siatkę nasze oko mówi nam, że między skrzyżowaniami białych pasków są szare kropki, jednak kiedy popatrzymy w to miejsce bezpośrednio, kropki znikają.
- OKRĘGI TICHENERA. Pomarańczowe okręgi są tego same rozmiaru, chociaż ten po lewej może wydawać się mniejszy.
- NIEBIESKO-ZIELONA KRATKA. Kiedy zestawiamy ze sobą niektóre kolory, nasz mózg nie potrafi zinterpretować jaką barwę widzi. Figle płata nam i w przypadku tej iluzji optycznej. Kratka zielona i niebieska naprawdę są identycznego koloru.
- SZACHOWNICA ADELSONA. To kłopotliwe złudzenie optyczne odkrył pewien naukowiec, dr. Adelson 15 lat temu. Pola A i B są tego samego koloru. Trudno w to uwierzyć, ale wystarczy przeciągnąć kreskę tego samego koloru co pole A czy B i okaże się, że faktycznie oba pola są identyczne.
Podobały się wam nasze złudzenia optyczne?
ZOBACZ TEŻ:
- Wyznania Mikołaja: „Dziewczyna, z którą się przespałem, nie daje mi spokoju. Ciągle dzwoni i wypisuje smsy”
- Znak zodiaku zdradza, jaki powinnaś wykonywać zawód. Prawnik, dziennikarz, a może projektant mody?
- Wyznanie Agnieszki: „Ginekolog mnie podrywał. Czułam się tym podniecona”
źródło: topnaj.pl, focus.pl