Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Nie żyje scenarzysta serialu ”Złotopolscy”. Jan Purzycki miał 71 lat
Maria Czarniecka
Maria Czarniecka 21.08.2019 13:08

Nie żyje scenarzysta serialu ”Złotopolscy”. Jan Purzycki miał 71 lat

David Crosby
unsplash.com Paolo Nicolello

Złotopolscy: nie żyje scenarzysta serialu. Jan Purzycki odszedł w wieku 71 lat. Był ważną osobą dla polskiej sztuki filmowej. Zawdzięczamy mu wiele kinowych hitów. Kilka dni przed śmiercią wrzucił posta na swojego Facebooka z informacją o zbliżającej się operacji. O jego odejściu poinformował polski producent filmowy i członek Polskiej Akademii Filmowej Tadeusz Lampka.

Na swoim koncie ma dużo więcej sukcesów niż Złotopolscy. Współtworzył klasyki polskiego kina, zawdzięczamy mu Wielkiego Szu, Piłkarskiego pokera czy Prymasa, trzy lata z tysiąclecia. Oprócz produkcji filmowej zajmował się również polityką, był doradcą Lecha Wałęsy.

Jan Purzycki nie żyje

O śmierci scenarzysty poinformował na oficjalnym profilu M jak miłość jeden z członków Polskiej Akademii Filmowej- Tomasz Lampka. Jak podaje Rzeczpospolita scenarzysta napisał na swoim profilu na Facebooku:

– W szpitalu.połamany, zaraz będą mnie rżnąć. – taki post pojawił się na profilu scenarzysty 14 sierpnia przed godziną 7 rano. (pisownia oryginalna).

Niestety niepodana została dokładna przyczyna śmierci artysty.

Kim był Jan Purzycki? Złotopolscy powstali dzięki niemu

Jan Purzycki był polskim scenarzystą. Zawdzięczamy mu takie hity, jak Złotopolscy czy M jak miłość. Oprócz tego współtworzył polskie klasyki filmowe takie, jak Wielki Szu czy Prezydencki poker. Przez kilka lat był też szefem TVP i wiceprezesem Radiokomitetu, przez lata był doradcą Lecha Wałęsy.

– Na rynku, na którym reżyserzy zwykle sami sobie pisali scenariusze, okazał się profesjonalistą w amerykańskim stylu. Opowiadał historie poprzez pełnokrwistych bohaterów.- jak podaje Rzeczpospolita, tak mówi o polskim twórcy Maciej Strzembosz.

Zanim dostał się na Studium Scenariuszowe w PWSFiTv w Łodzi pałał się różnych prac. Dzięki temu zdobył wiedzę o ludziach, którą potem wykorzystywał w swojej twórczości.

Złotopolscy powstali przypadkiem. Janusz Zaorski, współtwórca serialu, podszedł do Purzyckiego, kiedy zobaczył go w kawiarni z prośbą o napisanie scenariusza do Piłkarskiego pokera. Mężczyźni zaprzyjaźnili się i dziesięć lat później wzięli udział w konkursie na pilot serialu.

Odejście Janusza Purzyckiego to wielka strata dla polskiej sztuki kinowej. Polska Akademia Filmowa jest pogrążona w żalu.

Zobacz zdjęcia:

Złotopolscy

O odejściu scenarzysty serialu Złotopolscy poinformował Tadeusz Lampka na oficjalnej stronie M jak miłość.

złotopolscy

ZOBACZ TEŻ:

  1. Emerycie, jeśli pracujesz, to ZUS może odebrać Ci emeryturę. Sprawdź obowiązujące zasady
  2. Danuta Holecka dostała podobno od Marii Kaczyńskiej niezwykły prezent. Jego przeznaczenie może dziwić
  3. TVP wyemituje hitowy program kulinarny. Poprowadzi go dziennikarka ”Pytania na śniadanie”
  4. Aleksandra Dulkiewicz jest prezydentem Gdańska. Właśnie ujawniono jej przeszłość, była kimś zupełnie innym
  5. Agnieszka Szulim nie wróci szybko do telewizji? W TVN już szukają kogoś na jej miejsce
  6. Wysypał kawę na folię aluminiową i ją podpalił. Gdy poznasz powód, też będziesz tak robić

źródło: rzeczpospolita.pl