Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców. Jak go dostać? Trzeba zrobić jedną, bardzo ważną rzecz
Zasiłek opiekuńczy dla rodziców to ogromna pomoc w sytuacji, jaka nas zastała. Zamknięcie szkół i przedszkoli spowodowało, że mnóstwo osób musiało zostać z dziećmi w domu, biorąc bezpłatne urlopy. Jednak zaplanowana na dwa tygodnie kwarantanna znacznie się przedłużyła. Rząd wprowadził możliwość dodatkowego zasiłku. Podpowiadamy, co trzeba zrobić, by go otrzymać.
Zasiłek opiekuńczy dla rodziców do tej pory obejmował dzieci do 8 roku życia. Jak podaje wiadomości.com , z takiej możliwości skorzystało do tej pory 160 tysięcy wnioskodawców. Co trzeba zrobić, by otrzymać zasiłek dodatkowy?
Zasiłek dodatkowy – dla kogo?
Zasiłek dotyczący 14-dniowej kwarantanny, przez którą zostały zamknięte przedszkola, żłobki i wszelkie kluby dziecięce jest dla rodziców opiekujących się pociechami. Jego celem było wsparcie rodziców w tej trudnej sytuacji. Pomoc dotyczyła jedynie dzieci do ósmego roku życia. Z dniem 31 marca Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, ustanawiając w ten sposób zasiłek dodatkowy.
Ustawa ma rozszerzyć ilość osób mogących skorzystać z takiego rodzaju pomocy. Jak podają wiadomości.com , rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski zapowiada:
– Pierwszego kwietnia weszła w życie nowa ustawa podpisana przez prezydenta 31 marca, która rozszerza krąg osób mogących skorzystać z tego rozwiązania. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci do 16 roku życia, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, dzieci do 18 roku życia z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz dzieci, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
- Czy można zabrać dziecko do sklepu? Rodzice głowią się nad nowymi przepisami, odpowiadamy
- Izabela Marcinkiewicz nie ma już nadziei. Jest bardzo źle
- Ziemniaki po grecku to absolutny hit. Zrób ich więcej, bo są tak pyszne, że od razu znikną ze stołu
Jak dostać dodatkowy zasiłek?
Otrzymanie zasiłku jest możliwe poprzez złożenie oświadczenia u swojego pracodawcy o opiece nad dzieckiem. Automatycznie, takie oświadczenie jest już wnioskiem o zasiłek. Składanie wniosku jest maksymalnie skrócone, tak by do pomocy ze strony państwa doszło jak najszybciej. Wszelkie modyfikacje dotyczące zasiłku mogą się jeszcze pojawić . Sytuacja epidemiologiczna rozwija się na tyle dynamicznie, że wprowadzone przez rząd rozwiązania, wymagają modyfikacji.
Niektórzy z rodziców stracili pracę, lub stracą ją w najbliższych tygodniach. Wiele firm nie będzie w stanie udźwignąć kosztów utrzymania swoich działalności. Czy rząd zareaguje na tę sytuację i pomoże rodzinom, które zostaną bez środków do życia? Te i wiele innych kwestii pozostaje jeszcze nierozwiązanych. jest jednak, że rodzicom przyda się każda pomoc.
ZOBACZ ZDJĘCIA:
Na wielu rodziców spadł dodatkowy obowiązek. Muszą uczyć swoje dzieci w domu.
Do tej pory na pomoc mogli liczyć rodzice dzieci nieprzekraczających ósmego roku życia. Rząd postanowił rozszerzyć tę ustawę.
Wystarczy, że rodzice złożą oświadczenie o opiece nad dzieckiem. Jest to jednocześnie złożenie wniosku o zasiłek.
ZOBACZ TEŻ:
- Koronawirus uderzy w Warszawę. Miasto tnie wydatki, wstrzymuje inwestycje
- Starsza pani wyprowadziła psa przez balkon, ponieważ bała się koronawirusa. Mieszkała na piętrze, zaskakujące nagranie
- Czy w niedzielę sklepy będą otwarte? W jakich godzinach zrobimy zakupy? Odpowiadamy
- Podczas epidemii urodziły im się bliźniaki. Z tej okazji dali im takie imiona, że odbiera mowę
- Ratownicy pokazali, w jakich warunkach muszą prowadzić karetkę. Błagają kierowców o jedno
- Zamiast legowisk wybierają pudełka. Dlaczego koty siedzą w kartonach?
Źródło: wiadomosci.com