Eksperci biją na alarm, chodzi o czarny piątek. Musimy uważać podczas zakupowego szaleństwa na sztuczki hakerów. Jest 6 sposobów, aby uniknąć rozczarowania
27 listopada zakupy przez Internet mogą nie być do końca bezpieczne. Wszystko za sprawą możliwych ataków hakerów, którzy już tylko czekają na czarny piątek. Eksperci ostrzegają, aby zachować szczególną ostrożność, ponieważ oszuści mogą ukraść nasze dane uwierzytelniające, a w efekcie również i pieniądze.
Czarny piątek oficjalnie rozpoczyna się 27 listopada. To idealny moment, żeby pójść na zakupy i upolować świetne okazje w korzystnych cenach. Jednak na ten dzień czekają również hakerzy.
Zakupy: nadchodzi czarny piątek 27 listopada
Jak informuje Interia, rok temu w czarny piątek ponad 93 miliony konsumentów dokonało zakupów w Internecie, a przychody w sklepach stacjonarnych spadły o 6 procent w porównaniu z 2018 rokiem.
Oznacza to, że coraz chętniej dokonujemy zakupów poprzez Internet. Nic dziwnego, ponieważ ta forma jest zdecydowanie wygodniejsza. Nie trzeba stać w kolejkach, ani przepychać się wśród tłumu ludzi.
Tegoroczna pandemia koronawirusa z pewnością sprawi, że zakupy w Internecie osiągną maksymalne obroty. Wszystko wskazuje na to również, że szaleństwo zakupowe będzie trwało dłużej niż w ubiegłych latach.
Jednak podczas czarnego piątku nie należy zapominać o zdrowym rozsądku oraz ostrożności w cyberprzestrzeni. Mogą w niej czyhać niebezpieczeństwa porównywalne z tymi w realnym życiu, a może nawet jeszcze gorsze, ponieważ nie do końca widoczne i uświadomione.
- Posmaruj paznokcie pastą do zębów i zaczekaj 15 minut. Efekt przekroczy najśmielsze oczekiwania, prawdziwy hit
- Lekarz ujawnił, co wyrabia się w szpitalu na Narodowym, wstydzi się sam za siebie. „Wyszydzają nas”, kuriozalne sytuacje
- Już są we wszystkich sklepach Pepco. Tysiące kobiet długo czekały, teraz w końcu możemy kupić tanie zestawy świąteczne
Zakupy: hakerzy czekają na czarny piątek
Okazuje się, że na czarny piątek z niecierpliwością oczekują nie tylko zakupoholicy i amatorzy tanich okazji, lecz także internetowi oszuści. Dzień, w którym jest duża ilość internautów, stwarza im pole do popisu.
Interia donosi, że w 2019 roku liczba ataków internetowych wzrosła aż o 233 procent w ujęciu rocznym. Duża liczba reklam oraz poczty e-mail powoduje, że konsumenci często nie są w stanie zareagować na czas i tym samym stają się jeszcze bardziej podatni na ataki.
W czasie pandemii, kiedy internetowe zakupy dla niektórych stały się niemal codziennością, trzeba szczególnie o tym pamiętać. Wzmożona aktywność w sieci, która nadeszła wraz z rokiem 2020 powoduje, że oszuści stają się coraz bardziej kreatywni i pomysłowi.
Interia zdradza, że hakerzy coraz częściej sięgają po niekonwencjonalne metody. Sprawnie posługują się sztuczkami socjotechnicznymi, wykorzystując strach, niepewność czy panującą w mediach dezinformację. Nie można wykluczyć, że w okresie przedświątecznym sięgną po jeszcze inne metody.
Interia przytacza przykład zamieszania wywołanego długo oczekiwaną premierą konsoli do gier Play Station. Bitdefender Antispam Lab odnotował gwałtowny wzrost korespondencji związanej z PS5. Aż 72 spośród wszystkich mejli związanych z tym tematem należało do spamu.
Dlatego eksperci z Bitdefender Antispam Lab postanowili wypisać sześć rad na czarny piątek, które przytaczamy dla was za Interią:
- Rób zakupy online na znanych witrynach i unikaj linków zamieszczonych na poczcie internetowej lub w mediach społecznościowych, które oferują specjalne zniżki.
- Korzystaj z bezpiecznej sieci Wi-Fi.
- Jeśli to możliwe włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA) lub wieloskładnikowe (MFA) dla wszystkich kont online i transakcji finansowych.
- Zmień hasła do wszystkich swoich kont internetowych, szczególnie tych powiązanych z platformami komercyjnymi.
- Skonfiguruj alerty dotyczące kart kredytowych, które mogą pomóc chronić przed oszustwami, szybko powiadamiając o podejrzanych lub nietypowych obciążeniach.
- Korzystaj z oprogramowania zabezpieczającego na urządzeniach końcowych.
Eksperci z Bitdefender Antispam Lab zalecają też dużą czujność oraz ostrożność podczas używania kodów QR, które w ostatnich latach zyskały na popularności. Najczęściej takie kody przekierowują nas na strony internetowe promowanych produktów.
ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:
- Zacznie się jutro równo o godzinie 12 w centrum Warszawy. Już się skrzykują na Facebooku, znów wyjdą na ulice
- Właśnie padła wiadomość dot. tegorocznej kolędy. Wielu wiernych jest oszołomionych decyzjami
- Stylizacja Agaty Dudy zmiażdżona przez stylistkę. ”Wygląda jak uboga krewna”, pochwaliła tylko jeden szczegół
- Spektakularny dom jednego z braci Golec. Już od zewnątrz można poczuć luksus, środek robi jeszcze większe wrażenie
- Świerzyński o niskich zarobkach w służbie zdrowia: ”Dla mnie to jest bardzo dużo, bo nie zarabiam nic, jestem na bezrobociu”. Kiedyś myślał inaczej
- Wstrząsający wypadek na polskiej drodze. Jeleń wbił się w auto matki z dwójką dzieci
- Marcin Najman tłumaczy absurdalne zachowanie podczas walki. Zbigiew Boniek płacze ze śmiechu
Źródło: biznes.interia.pl