Zabito co najmniej 17 księży i zakonników. Porażające informacje obiegły świat, dane z 2022 r. wywołują rozpacz
Przedstawiono dramatyczne dane na 2022 rok. W mijającym roku 17 księży i zakonników zostało zamordowanych, a ponad 100 jest uprowadzonych lub aresztowanych.
Przerażający bilans został opublikowany przez niemiecką sekcję organizacji Pomocy Kościołowi w Potrzebie. Wśród pracujących w krajach Afryki i Ameryki Południowej dramatyczna liczba duchownych została uprowadzona lub zamordowana.
Aż 17 księży zostało zamordowanych w 2022 roku
Według danych opublikowanych 29 grudnia, w ciągu całego 2022 roku aż 17 księży zginęło w czasie swojej działalności duszpasterskiej. Wiadomo między innymi o czterech zamordowanych księżach w Nigerii, trzech w Meksyku oraz dwóch w Demokratycznej Republice Konga. Co więcej, w Ameryce Środkowej i Afryce zginęło pięć sióstr zakonnych.
Równie dramatyczne sytuacja dotyczy aresztowań, porwań i uprowadzeń duchownych prowadzących działalność misyjną. Niemiecka sekcja Pomocy Kościołowi w Potrzebie ujawniła, że w 2022 roku porwano 46 duchownych, z czego 36 jest już na wolności.
Najgorzej było w Nigerii, gdzie wśród 28 uprowadzonych księży, trzech zabito, a kolejnych trzech uznaje się za zaginionych, o których losach nic nie wiadomo. Równie dramatycznie było na Haiti, gdzie zorganizowana grupa przestępcza uprowadziła pięciu księży. Całe szczęście wszystkich udało się już uwolnić.
Ponad 100 księży i zakonników zostało uprowadzonych lub aresztowanych
Wśród kolejnych krajów, które mogą pochwalić się niekorzystnym bilansem porwanych duchownych, jest Kamerun (gdzie uprowadzono sześciu księży), a także Etiopia, Mali i Filipiny (w każdym z nich po jednym porwanym).
Organizacja nie ukrywa również, że obawia się sytuacja w Nikaragui, gdzie rząd podjął się zmasowanych działań przeciwko Kościołowi Katolickiemu. Problem występuje również w Chinach, gdzie sytuacja księży jest nie tylko niebezpieczna, ale też nieznana krajom Zachodu.
W przypadku zakonnic warto wspomnieć o Nigerii, gdzie uprowadzono siedem z nich. Zaraz za nią uplasowały się Burkina Faso i Kamerun. Całe szczęście wszystkie siostry zakonne wyszły już na wolność.
Artykuły polecane przez redakcję Lelum: