Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Wymieniali ogrodzenie na posesji. Dokonali wyjątkowego odkrycia, w słupie znaleźli przedmioty sprzed 74 lat
Karol Zaborowski
Karol Zaborowski 29.04.2021 10:19

Wymieniali ogrodzenie na posesji. Dokonali wyjątkowego odkrycia, w słupie znaleźli przedmioty sprzed 74 lat

Wróblewo odkrycie
screen tvn24.pl

Rodzina mieszkające we Wróblewie chciała wymienić ogrodzenie przy swoim domu. Nikt nie przypuszczał, że podczas remontu dokonają wyjątkowego odkrycia.

Mieszkańcy Wróblewa nie mogą uwierzyć w odkrycie, którego dokonano na jednej z posesji. Rodzina Kubareckich pod koniec marca rozpoczęła remont ogrodzenia na swojej działce. Po ich rodzinie już wcześniej krążyły pogłoski, że podczas takich prac można będzie się natknąć na rzeczy z czasów II wojny światowej, jednak nikt nie spodziewał się takich znalezisk.

Nawet samo miejsce, gdzie zostały ukryte artefakty z przeszłości, jest zaskakujące, ponieważ ktoś zrobił z nich zbrojenie do betonu, z którego wykonano kamienne słupy służące za bramę.

Na naszej posesji bramę wjazdową stanowiły trzy kamienne słupy, na których wyryto datę 1947. Zaczęliśmy rozkuwać pierwszy. W pewnym momencie dostrzegliśmy, że w środku jest coś, co przypomina jakby kolbę broni. Przerwaliśmy prace – opowiada pan Łukasz.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Niesamowite znalezisko w Wróblewie

Okazało się, że w betonowych blokach zostały umieszczone amerykańskie oraz niemieckie karabiny z okresu II wony światowej. Chodzi dokładniej o dwa amerykańskie automatyczne działka lotnicze kalibru 37 mm, które montowano w samolotach typu P-39 Airacobra i P-63 Kingcobra.

Kolejnymi znaleziskami były cztery karabiny maszynowe MG 81 kalibru 7,92 mm, które stosowano jako uzbrojenia obronnego Luftwaffe na ruchomych oraz stałych stanowiskach strzeleckich.

Oczywiście rodzina Kubareckich od razu przekazała informację o swoim znalezisku Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu, którego pracownicy zabezpieczyli i zabrali betonowe słupy, aby wydobyć z nich broń.

Co ciekawe, broń zachowała się w bardzo dobrym stanie, ponieważ przez te wszystkie lata znajdowała się w środowisku beztlenowym.

Na terenie naszej gminy, podobnie jak i w całej Polsce, która wiele razy była areną zmagań wojennych, często znajdują się większe lub mniejsze pamiątki z czasów I i II wojny światowej czy wojen napoleońskich. Ale przyznaję, że czegoś tak spektakularnego nie odkryto tu od kilkudziesięciu lat – mówi Łukasz Szał z Urzędu Miasta w Kostrzynie.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: tvn.pl

Tagi:
Powiązane
Czesław Niemen, Kora
Największe przeboje PRL. Jeden z czterech nie pasuje do autora. Zgadniesz który?