Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Wszystkich Świętych: Ceny zniczy poszły w górę. „Tak źle jeszcze nie było”
Karol Osiński
Karol Osiński 27.10.2021 09:28

Wszystkich Świętych: Ceny zniczy poszły w górę. „Tak źle jeszcze nie było”

żona
Fot. goszka, Pixabay

Do Wszystkich Świętych zostało zaledwie kilka dni, a ludzie zaczynają rozglądać się za zniczami i kwiatami. Niestety ich ceny nie napawają optymizmem. Sprzedawcy przyznają, że poszły o ponad jedną czwartą w górę.

Zważywszy na to, że do obchodów jeszcze chwila czasu warto wziąć pod uwagę fakt, że ceny mogą wzrosnąć.

Ceny zniczy i kwiatów na Wszystkich Świętych

Dziennikarze „Onetu” przeprowadzili reaserch, z którego wynika, że ceny świec nagrobnych wzrosły w całym kraju. W Warszawie należy za nie zapłacić więcej o 20 lub 30 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Dla przykładu, za najtańszy znicz na Starych Powązkach trzeba zapłacić 3 zł.

Tak źle jeszcze nie było. To prawda, ceny zniczy poszły o ponad jedną czwartą w górę. Wie pan, ropa drożeje, to i parafina drożeje. Nie wiem, skąd biorą swoje ceny markety, które totalnie rozwalają handel — powiedział jeden ze sprzedawców.

Jednak nie tylko mieszkańcy Warszawy będą musieli głębiej sięgnąć do kieszeni podczas Wszystkich Świętych i wcześniej. Podobnie sytuacja przedstawia się w Poznaniu, Gdańsku czy Krakowie. W stolicy wielkopolski ceny zniczy wzrosły o 30 proc., a za wkłady należy zapłacić 50 proc. więcej.

Handlarka zniczami z Gdańska powiedziała, że tamtejsze znicze obecnie są droższe o kilkadziesiąt procent, jednak nie jest to wina sprzedawców, którzy są uzależnieni od dostawców. Wzrost cen ma być efektem nie tylko cen surowców, ale też inflacją.

Mieszkańcy Krakowa będą musieli zapłacić o kilka złotych więcej za sztukę, w zależności od rozmiaru i kształtu znicza. Na tym nie koniec, ponieważ ceny są znacznie wyższe także w sklepach. Wg „money.pl” w ubiegłym roku za znicz z parafinowym wkładem w Lidlu należało zapłacić 15,99 zł. Dziś ten sam zestaw kosztuje 18,99 zł.

W Biedronce ceny wkładów zaczynają się od 2,49 zł do 24 zł za znicz. Najtańsze wkłady można zakupić w Carrefourze. Ich koszt wynosi 1,29 zł, jednak za sam znicz należy zapłacić już 25,99 zł. Najwięcej zapłacą klienci Kauflanda. Wkłady kosztują tam 3,99 zł, a znicze nawet do 69,99 zł.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Cała w emocjach Jolanta Kwaśniewska nagle zabrała głos. Polacy wstrzymali oddech
  2. Ryszarda Kotysa z żoną dzieliła gigantyczna różnica wieku. Niebywałe, kim jest kobieta
  3. Fatalne wieści dla palaczy. Wkrótce cena paczki może wynieść ponad 20 zł

Źródło: next.gazeta.pl

Powiązane
Edyta Górniak
Kto to powiedział: Edyta Górniak czy Violetta Kubasińska? Arcytrudny quiz