Czy uważasz, że więźniowie powinni sami pracować na swoje utrzymanie?
Więźniowie jeszcze w czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej sami pracowali na swoje utrzymanie. Jednak po transformacji w 1989 roku wszystko się zmieniło. Śmiało można powiedzieć, że są oni niejako utrzymankami pracujących Polaków. Uważacie, że powinni pracować na swoje utrzymanie w zamknięciu? Niektórzy już wykonują drobne prace społeczne czy porządkowe, dlaczego by nie wprowadzić tego jako przymusu prawnego?
Mało kto z nas zdaje sobie sprawę, ile kosztuje miesięczne utrzymanie jednego osadzonego. Takie koszta niektórym nie mieszczą się w głowie, tym bardziej że więźniowie utrzymują się z pieniędzy podatników. Co myślicie o pomyśle, żeby skazani sami zapracowywali na swoje jedzenie i inne potrzeby?
Czy więźniowie powinni pracować na swoje utrzymanie?
Nie od dzisiaj wiadomo, że osadzeni w zakładach karnych ludzie, są utrzymywani z pieniędzy podatników. Państwo co roku wydaje krocie na utrzymanie aresztowanych — ich wyżywienie, opłacenie służby więziennej i innych bieżących potrzeb. A przecież w czasie odbywania wyroku mogliby odpracowywać przynajmniej część z tych kosztów. Co o tym sądzicie?
Jak podaje portal ideologia.pl, z raportu Rady Europy wynika, że w przeliczeniu na jednego osadzonego wynosi on 20 euro dziennie, co w skali miesiąca daje sumę około 3000 złotych. Utrzymanie wszystkich więźniów w Polsce kosztuje rocznie ponad 2,5 miliarda złotych. Takie kwoty niektórych mogą wprawić w osłupienie, tym bardziej że najniższa krajowa w 2020 wyniosła 2 600 złotych brutto.
Jednocześnie wiele osób nierzadko boi się wypuszczać osadzonych w jakiejkolwiek formie na wolność. Jednak dla osadzonych to możliwość na jakąś namiastkę wolności i resocjalizacji. Dodatkowo dla lokalnych zakładów i przedsiębiorców często każda para rąk przyda się do pracy. Zmiana mentalności Polaków sprawiła, że w sektorze pracy fizycznej coraz trudniej znaleźć pracowników.
Nowelizacja kodeksu karnego
Ten temat już od wielu lat wywołuje spore kontrowersje oraz skłania do publicznej dyskusji. W 2016 roku nastąpiła nowelizacja Kodeksu Karnego wykonawczego. Zmiany pozwalają więźniom na wykonywanie prac społecznych w szerszym, niż wcześniej zakresie.
Co myślicie na ten temat? Jesteście za tym, żeby pracowali na swoje utrzymanie?
Źródła: ideologia.pl, natemat.pl, wlkp24.info