Wielu Polaków popełnia powszechny błąd podczas dzielenia się opłatkiem. Nie można go rozdawać
Opłatek to jeden z najważniejszych elementów wieczoru wigilijnego dla osób wierzących. Zgodnie z chrześcijańskim zwyczajem to od niego zaczyna się kolację. Okazuje się, że wielu Polaków popełnia błąd podczas dzielenia się nim.
Tradycja mówi, że dopiero po podzieleniu się opłatkiem można zacząć wieczerzę wigilijną i rozpocząć śpiewanie lub słuchanie kolęd. Choć jest tak ważny, wiele osób wykonuje jedną konkretną czynność związaną z nim zupełnie nieprawidłowo.
Opłatek: jak podzielić się nim prawidłowo?
Okazuje się, że tuż przed zbiorowym dzieleniem się opłatkiem, nie można go rozdawać zebranym przy stole wigilijnym w dowolny sposób. Jak zatem prawidłowo się nim podzielić?
Tradycja mówi, jak powinno wyglądać dzielenie się opłatkiem z zachowaniem wszystkich zasad wiary chrześcijańskiej. Ten moment celebracji powinna rozpocząć najstarsza osoba w rodzinie: modlitwą i odczytaniem fragmentu Biblii o narodzinach Jezusa.
Prawidłowe dzielenie się opłatkiem
Kiedy ten etap dobiegnie końca, ta sama osoba powinna wziąć talerzyk z opłatkami i podejść do każdego po kolei, przełamać się z nim i złożyć bożonarodzeniowe życzenia.
Kiedy już wszyscy zostaną w ten sposób obdarowani opłatkiem, mogą zacząć łamać się nim między sobą. Opłatka nie powinno się więc rozdawać „ot tak”.
Zobacz zdjęcie:
Artykuły polecane przez redakcję Lelum:
- Odetchnij w końcu pełną piersią. Znamy sprawdzone sposoby
- Uporczywy problem zniknie. Wystarczy zrobić jedną rzecz
- W Pepco pojawiła się sukienka idealna na święta. Cena zachwyca, Polki biegiem ruszą na zakupy