Wspaniała wiadomość dla tysięcy kobiet. Będą mogły skorzystać z darmowych artykułów higieny menstruacyjnej
W ponad 200 placówkach oświatowych, w bursach i przy basenach, miasto Kraków zamontuje różowe skrzyneczki. Kobiety znajdą w środku darmowe artykuły do higieny menstruacyjnej.
Oprócz szkół, basenów, burs, czy domów kultury, w akcje zaangażowało się Muzeum Krakowa. Różowe skrzyneczki pojawią się również w jego oddziałach. Kobiety będą się czuły bardziej zaopiekowane niż wcześniej. To piękny gest ze strony miasta.
Dostęp do higieny dla każdej kobiety
– Chcemy zapewnić uczennicom komfort w czasie edukacji i zagwarantować powszechny dostęp do bezpłatnych środków higieny osobistej. Naszym celem jest także edukowanie w tym temacie, tworzenie bezpiecznej, przyjaznej przestrzeni szkolnej i budowanie solidarności – powiedziała w mediach społecznościowych Nina Gabryś, pełnomocnik prezydenta Krakowa do spraw polityki równościowej.
Według zapowiedzi różowe skrzyneczki będą w przyszłości zamontowane również w miejscach wsparcia dla kobiet w kryzysie bezdomności . Dane przywoływane przez krakowski magistrat, wykazały, że ponad jedna piąta dziewczynek w Polsce ze względu na brak dostępu do środków higieny menstruacyjnej opuszcza zajęcia w szkole. 10 procent dziewczynek nie wychodzi w tym czasie z domu.
Strona urzędu miasta podaje, że ta sytuacja powoduje ograniczenie podstawowego prawa do edukacji i wolności. Właśnie dlatego Kraków postanowił zaangażować się w ogólnopolską akcję ,,Różowa skrzyneczka”.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:
W ostatnim czasie różowe skrzyneczki pojawiły się w innych miastach. Mają na celu zapewnić dostęp do bezpłatnych podpasek oraz tamponów.
Różowe skrzyneczki – od czego się zaczęło
Jedną z inicjatorek ,,Różowej skrzyneczki” jest Adrianna Klimaszewska. O inicjatywie opowiedziała na łamach Gazety Wyborczej. – Różowa skrzyneczka to nie tylko bezpłatny dostęp do podpasek, tamponów i kubeczków menstruacyjnych. To symbol naszej walki o równą, przyjazną przestrzeń . Nie zgadzamy się na to, by dziewczynki opuszczały lekcje, a kobiety musiały wychodzić z pracy z powodu braku środków higieny intymnej – powiedziała Klimaszewska
Skrzyneczkę można otworzyć, aby coś z niej wziąć, można jednak zostawić w środku jakiś produkt dla kobiety w potrzebie. Klimaszewska podkreśla, że są otwarte na każdą współpracę. Zachęca do kontaktu poprzez fanpage ,,Różowa skrzyneczka”.
Inicjatorkami ,,Różowej skrzyneczki” są Adrianna Klimaszewska, Bożena Powaga i Lucyna Cwiach. Dziewczyny współpracowały z Dolnośląskim Kongresem Kobiet oraz wrocławskim oddziałem fundacji Centrum Praw Kobiet.
Artykuły polecane przez redakcję Lelum:
- Nie żyje jedna z najsłynniejszych kobiet
- Lekarze ostrzegają ciężarne kobiety. Coraz więcej zakażeń koronawirusem
- Pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego. Wydano oświadczenie z wyjaśnieniami
Źródło: rmf24.pl, warszawa.wyborcza.pl