Lifestyle.Lelum.pl Plotki i gwiazdy Polskę obiegła tragiczna wiadomość, nie żyje ceniony aktor. Informację przekazano dopiero po kilku dniach
fot. Cronislaw, canva.com (zdjęcie ilustracyjne)

Polskę obiegła tragiczna wiadomość, nie żyje ceniony aktor. Informację przekazano dopiero po kilku dniach

14 stycznia 2021
Autor tekstu: Natalia Andrejuk

Związek Artystów Scen Polskich (ZASP) przekazał tragiczną wiadomość o śmierci aktora-lalkarza Adama Pfeiffera. Artysta był związany z Teatrem Lalek Pleciuga. Zmarł 6 stycznia w wieku 86 lat, jednak dopiero po kilku dniach poinformowano o jego śmierci.

Na stronie ZASP-u przypomniano, że Adam Pfeiffer zadebiutował w marcu 1958 roku. Wcielił się wtedy w rolę Dragona w sztuce Żart olszowiecki Hanny Januszewskiej w reż. Ewy Kołogórskiej i Melanii Karwatowej w Teatrze Lalek Pleciuga.

Smutna wiadomość. Nie żyje Adam Pfeiffer

Emerytowanego aktora pożegnano również na oficjalnej stronie teatru Pleciuga, z którym był związany.

Z wielki żalem informujemy o śmierci naszego kolegi — napisano i umieszczono o nim krótką notkę biograficzną.

We wspomnieniu Zarządu Oddziału ZASP w Szczecinie przypomniano, że za rolę Żyda w Szopce Krakowskiej otrzymał w 1979 roku nagrodę Bursztynowego Pierścienia. Zaimponował wtedy „twórczą inwencją, pomysłowością, komizmem sytuacji i postaci”.

Widzowie szczecińskiej Pleciugi mogli go zobaczyć jeszcze w takich spektaklach jak m.in. Bajka o Emilu , Wielki Iwan , Słowik i wiele, wiele innych.

Kim był Adam Pfeiffer?

Adam Pfeiffer był emerytowanym aktorem -lalkarzem, urodził się 24 grudnia 1935 roku we Lwowie. W 1944 roku ukończył dwie klasy szkoły powszechnej i został, wraz z matką, wywieziony do Niemiec.

Później udało mu się wrócić do Polski i osiedlił się we Wrocławiu, gdzie kontynuował przerwaną naukę. Ostatecznie ukończył dziewięcioklasową szkołę ogólnokształcącą.

To właśnie w stolicy Dolnego Śląska po raz pierwszy zetknął się ze sceną lalkową Teatru Młodego Widza. W 1953 roku rozpoczął naukę w Studium Teatralnym, jednak dwa lata później dostał wezwanie do wojska i musiał odbyć swoją zasadniczą służbę.

Służbę odbywał w Szczecinie i to właśnie tam poznał swoją przyszłą żonę Annę. Dlatego postanowił zamieszkać tam już na stałe. W 1957 roku został zatrudniony w Teatrze Lalek Pleciuga, który był wtedy kierowany przez Melanię Karwatową.

W 1961 roku udało mu się zdać eksternistyczny egzamin aktorski. Specjalizował się w animacji marionetek i stworzył kilkadziesiąt niezapomnianych kreacji, z których najbardziej cenił sobie rolę Żyda z Szopki krakowskiej .

W 1993 roku przeszedł na emeryturę, ale nadal był sile związany emocjonalnie z Pleciugą. Przez pewien czas prowadził razem z żoną teatralny bufet w budynku przy Kaszubskiej 9. W kwietniu 2008 roku obchodził jubileusz pięćdziesięciolecia pracy artystycznej.

6 stycznia zmarł, pogrążając w smutku swoich bliskich oraz współpracowników. Niestety, ale to niejedyna tragiczna wiadomość, którą ostatnio przekazywaliśmy.

Zobacz zdjęcie:

wiadomość

Smutna wiadomość. Nie żyje Adam Pfeiffer.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródła: pleciuga.pl, facebook.com

Obserwuj nas w
autor
Natalia Andrejuk

Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
plotki i gwiazdy programy quizy