Polskę obiegła tragiczna wiadomość, nie żyje ceniony aktor. Informację przekazano dopiero po kilku dniach
Związek Artystów Scen Polskich (ZASP) przekazał tragiczną wiadomość o śmierci aktora-lalkarza Adama Pfeiffera. Artysta był związany z Teatrem Lalek Pleciuga. Zmarł 6 stycznia w wieku 86 lat, jednak dopiero po kilku dniach poinformowano o jego śmierci.
Na stronie ZASP-u przypomniano, że Adam Pfeiffer zadebiutował w marcu 1958 roku. Wcielił się wtedy w rolę Dragona w sztuce Żart olszowiecki Hanny Januszewskiej w reż. Ewy Kołogórskiej i Melanii Karwatowej w Teatrze Lalek Pleciuga.
Smutna wiadomość. Nie żyje Adam Pfeiffer
Emerytowanego aktora pożegnano również na oficjalnej stronie teatru Pleciuga, z którym był związany.
— Z wielki żalem informujemy o śmierci naszego kolegi — napisano i umieszczono o nim krótką notkę biograficzną.
We wspomnieniu Zarządu Oddziału ZASP w Szczecinie przypomniano, że za rolę Żyda w Szopce Krakowskiej otrzymał w 1979 roku nagrodę Bursztynowego Pierścienia. Zaimponował wtedy „twórczą inwencją, pomysłowością, komizmem sytuacji i postaci”.
Widzowie szczecińskiej Pleciugi mogli go zobaczyć jeszcze w takich spektaklach jak m.in. Bajka o Emilu , Wielki Iwan , Słowik i wiele, wiele innych.
Kim był Adam Pfeiffer?
Adam Pfeiffer był emerytowanym aktorem -lalkarzem, urodził się 24 grudnia 1935 roku we Lwowie. W 1944 roku ukończył dwie klasy szkoły powszechnej i został, wraz z matką, wywieziony do Niemiec.
Później udało mu się wrócić do Polski i osiedlił się we Wrocławiu, gdzie kontynuował przerwaną naukę. Ostatecznie ukończył dziewięcioklasową szkołę ogólnokształcącą.
To właśnie w stolicy Dolnego Śląska po raz pierwszy zetknął się ze sceną lalkową Teatru Młodego Widza. W 1953 roku rozpoczął naukę w Studium Teatralnym, jednak dwa lata później dostał wezwanie do wojska i musiał odbyć swoją zasadniczą służbę.
Służbę odbywał w Szczecinie i to właśnie tam poznał swoją przyszłą żonę Annę. Dlatego postanowił zamieszkać tam już na stałe. W 1957 roku został zatrudniony w Teatrze Lalek Pleciuga, który był wtedy kierowany przez Melanię Karwatową.
W 1961 roku udało mu się zdać eksternistyczny egzamin aktorski. Specjalizował się w animacji marionetek i stworzył kilkadziesiąt niezapomnianych kreacji, z których najbardziej cenił sobie rolę Żyda z Szopki krakowskiej .
W 1993 roku przeszedł na emeryturę, ale nadal był sile związany emocjonalnie z Pleciugą. Przez pewien czas prowadził razem z żoną teatralny bufet w budynku przy Kaszubskiej 9. W kwietniu 2008 roku obchodził jubileusz pięćdziesięciolecia pracy artystycznej.
6 stycznia zmarł, pogrążając w smutku swoich bliskich oraz współpracowników. Niestety, ale to niejedyna tragiczna wiadomość, którą ostatnio przekazywaliśmy.
Zobacz zdjęcie:
Smutna wiadomość. Nie żyje Adam Pfeiffer.
Artykuły polecane przez redakcję Lelum:
- Pilne: Sąd podjął decyzję w sprawie Kacpra. Przyznał się do zabójstwa 13-latki
- Producenci Złomowiska PL podjęli decyzję po śmierci Marka. Widzowie w rozsypce
- Minister edukacji ogłosił kolejną decyzję. Tym razem dotyczy starszych uczniów
Źródła: pleciuga.pl, facebook.com