Lifestyle.Lelum.pl Plotki i gwiazdy Studenci mogą wybrać sobie imię. UJ wprowadza możliwość specjalnie dla transpłciowych studentów
fot. unsplash.com/ Mikael Kristenson

Studenci mogą wybrać sobie imię. UJ wprowadza możliwość specjalnie dla transpłciowych studentów

29 września 2020

Uniwersytet Jagielloński przychylił się do wniosku, organizacji TęczUJ, według której student transpłciowy, niebinarny może wybrać sposób, w jaki będzie się do niego zwracał wykładowca. – Nakładka skierowana jest dla studiujących będących przed sądowym uzgodnieniem płci metrykalnej – wyjaśnia w rozmowie z polsatnews.pl , wiceprezes organizacji TęczUJ.

Uniwersytet Jagielloński wprowadza dużą zmianę. Transpłciowi studenci od tego roku akademickiego mogą wybierać imiona, pod którymi chcą funkcjonować w akademickiej codzienności. Chodzi o to, by każdy student uczelni czuł się na niej komfortowo. Za decyzją władz szkoły stoi organizacja TęczUJ.

Uniwersytet Jagielloński – nakładki dla studentów transseksualnych

Julian Skowronek, wiceprezes TęczUJ w rozmowie z poslatnews.pl , przyznał:

– Nakładka skierowana jest dla studiujących będących przed sądowym uzgodnieniem płci metrykalnej. Takie osoby nie mają możliwości zmiany swoich danych w systemach USOSweb, MS Office czy Pegaz UJ, a na tych właśnie platformach odbywają się zajęcia zdalne- zaznaczył mężczyzna.

Dlatego organizacja postanowiła podjąć kroki, by tę, niekomfortową dla wielu studentów sytuację zmienić:

-Po zgłoszeniu mailowym do Działu Bezpieczeństwa i Równego Traktowania UJ pracowniczki i pracownicy odbywają z osobą studiującą rozmowę i kierują jej dane do informatyków, którzy dokonują zmian widocznych w systemie.

Zmiany dla osób transpłciowych

Według rozmówcy polsatnews.pl to rozwiązanie może interesować nawet około 100 studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy przez wprowadzenie zdalnego systemu nauczania, nie czują się komfortowo:

– Ze względu na sytuację epidemiologiczną Uniwersytet z dnia na dzień przeszedł na nauczanie zdalne, nie wprowadzając wcześniej żadnych rozwiązań dla osób transpłciowych i niebinarnych z niezmienionymi danymi – zaznacza Julian Skowronek, z tego powodu wielu studentów spotkały trudności:

-Spowodowało to, że część osób, które do tej pory na początku roku rozmawiały z wykładowcami i wykładowczyniami o swojej sytuacji i prosiły o używanie danego imienia i nazwiska oraz zaimków, zostały brutalnie wyautowane przed wszystkimi innymi osobami podczas zajęć zdalnych, gdzie imię i nazwisko z dowodu wyświetla się na dole w pasku – wyjaśnia wiceprezes organizacji TęczUJ.

Mężczyzna wyjaśnia, że taka sytuacja jest niejednokrotnie wielkim cierpieniem dla studentów i wymaga reakcji ze strony uczelni:

-Język, jakiego używamy, może zadać olbrzymie cierpienie – zaznacza Skowronek.

Źródło: polsatnews.pl

Obserwuj nas w
autor
Aleksandra Kwaterkiewicz

Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
plotki i gwiazdy programy quizy