Polacy będą musieli płacić. Unia Europejska zatwierdziła nową daninę
Unia Europejska zatwierdziła nowy podatek, który od przyszłego roku będziemy płacili wszyscy. To danina, która ma charakter represyjny – najwięcej płacić będą ci, którzy nie będą stosować się do nowych zasad. – Ta nowa danina ma szansę realnie coś zmienić na lepsze – utrzymują cytowani przez Interię eksperci.
Nie od dziś wiadomo, że podatki to nie tylko sposób na zasilenie budżetu, ale też skuteczna metoda na zmianę niektórych nawyków. Tak było choćby z papierosami, których wyższe opodatkowanie wpłynęło na zmniejszenie sprzedaży i ma za zadanie dalsze odstraszanie wielu osób od palenia. To zaś powoduje, że co prawda wpływy z podatków od sprzedaży spadają, ale rosną oszczędności w zakresie chociażby służby zdrowia.
Unia Europejska wprowadza podatek od plastiku
Na podobny efekt liczy teraz Unia Europejska, proponując opodatkowanie nową daniną plastiku. A konkretnie tej jego części, która nie została poddana recyklingowi. Na specjalnym posiedzeniu Rady Unii Europejskiej , które zakończyło się kilka dni temu, 21 czerwca, przyjęto konkluzje związane z wprowadzeniem nowej daniny. Począwszy od przyszłego roku, czyli od 1 stycznia 2021, płacić będziemy podatek od plastiku niepoddanego recyklingowi.
Nowy podatek wynosić ma 0,80 euro (80 eurocentów) od każdego kilograma takiego tworzywa sztucznego. Jak podkreśla cytowany przez Interię Biznes Piotr Barczaj z Europejskiego Biura Ochrony Środowiska, chodzi o to, by płacił ten, kto zanieczyszcza. Efekty nowego podatku będą zaś dwojakie.
- Tysiące fanów czekało na wieści. Rodzina przekazała właśnie pilną wiadomość o Jerzym Stuhrze
- „Spędziłam noc z szefem. Dostałam podwyżkę i mam luz w pracy, on ma żonę i syna, nie szkoda mi ich”
- Bohaterka „Nasz nowy dom” straciła wszystko. Motywacje sąsiada były straszniejsze, niż podejrzewaliśmy
Unia Europejska promuje recykling
Po pierwsze, państwa będą bardziej niż dotychczas zmuszone do wzmocnienia selektywnej zbiórki tworzyw sztucznych i wydajniejszego przetwarzania tychże. Po drugie, nowa danina zwiększy presję na ograniczenie produkcji takich tworzyw. Im mniej ich wyprodukujemy, tym mniejsze ryzyko, że trzeba będzie płacić nowy podatek wprowadzony przez Unię Europejską.
Nowy podatek jest jednym z rozwiązań mających na celu ochronę środowiska, a także krokiem w dobrym kierunku. Tak oceniła go m.in. Joanna Kądziąłka ze stowarzyszenia Zero Waste, cytowana przez Interię Biznes .