Lifestyle.Lelum.pl Plotki i gwiazdy Nie żyje Stanisław Śliskowski, operator filmowy i wykładowca
fot. Tucă Bianca / Pexels

Nie żyje Stanisław Śliskowski, operator filmowy i wykładowca

16 stycznia 2021
Autor tekstu: Natalia Andrejuk

TVP przekazało smutną wiadomość. Nie żyje Stanisław Śliskowski, operator filmowy i wykładowca. Był autorem zdjęć do ponad 100 filmów. Zmarł 15 stycznia, miał 85 lat. Informację o śmierci lubianego Polaka jako pierwszy przekazał portal Filmpolski.pl.

Nie żyje Stanisław Śliskowski. TVP wspomina, że operator był zawodowo i prywatnie związany z Łodzią. To właśnie tutaj się urodził, tutaj się uczył i tworzył pierwsze filmy.

TVP: nie żyje Stanisław Śliskowski

15 stycznia zmarł w Łodzi Stanisław Śliskowski. Operator filmowy był wieloletnim wykładowcą Szkoły Filmowej w Łodzi. Jest autorem zdjęć do ponad 100 produkcji, przede wszystkim dokumentalnych. Reżyserował również filmy animowane.

Urodził się 3 lipca 1935 roku w Łodzi. Rozpoczął studia na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi, które ukończył w 1960 roku. Na początku kariery zrobił zdjęcia do pierwszego polskiego filmu wycinankowego Konflikty (reż. Daniel Szczeruch). Tak mówił o swoich pierwszych tygodniach w fimówce:

Wymarzone studia! Opiekun mojego roku, profesor Stanisław Wohl, chętnie dawał studentom negatyw, ze słowami: „Róbcie błędy, żeby potem ich nie powtarzać” — opowiadał Stanisław Śliskowski we fragmentach wywiadu, które zamieszczono na stronie Stowarzyszenia Fimowców Polskich (SFP).

Pracował w zespole filmowym Kadr, gdzie był m.in. autorem zdjęć przy produkcji filmu Czas przeszły Leonarda Buczkowskiego. Współtworzył również filmy Jutro premiera czy Tarpany .

Operator regularnie powracał do filmów fabularnych, jednak dał się poznać jako specjalista filmów krótkometrażowych — dokumentalnych oraz animowanych, które także reżyserował. W latach 80. ubiegłego wieku zrobił tzw. zdjęcia specjalne do Akademii Pana Kleksa w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego.

Otworzył się przede mną inny świat. Byłem przyzwyczajony do pracy w fabule, gdzie ujęcie można było poprzedzać próbami i powtarzać kilkakrotnie, aż do osiągnięcia perfekcji […] Tutaj [w filmach dokumentalnych — przyp. red.] zaś musiałem reagować z kamerą spontanicznie na zdarzenia niepowtarzalne — zwracał uwagę.

Kim był Stanisław Śliskowski?

Stanisław Śliskowski był polskim operatorem filmowy, reżyserem i wykładowcą. Jego pasją były tzw. zdjęcia specjalne, którą wykorzystał m.in. w obrazie Bykowi chwała o Franciszku Starowiejskim w reżyserii Andrzeja Papuzińskiego.

Można je było podziwiać również w dokumencie Macieja Drygasa Usłyszcie mój krzyk . Produkcja opowiada o samospaleniu Ryszarda Siwca w proteście przeciwko wkroczeniu wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji latem 1968 roku.

Przez wiele lat Śliskowski wykładał w Szkole Filmowej w Łodzi. Był również członkiem Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (PSC). Otrzymał Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne i „Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Niestety to niejedyna smutna wiadomość, o której ostatnio przekazywaliśmy.

Zobacz zdjęcie:

tvp

Nie żyje Stanisław Śliskowski.

Polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: lodz.tvp.pl, wnp.pl

Obserwuj nas w
autor
Natalia Andrejuk

Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
plotki i gwiazdy programy quizy