TVN poinformował o śmierci legendarnej modelki. Nie żyje April Ashley
TVN przekazał smutną informację: nie żyje April Ashley, słynna modelka i aktorka, uważana za ikonę transpłciowości. Pojawiała się na okładkach kultowych magazynów, jak „Vogue”. Miała 86 lat.
Dzieciństwo i młodość April Ashley przypadło na czasy, w których społeczność LGBT musiała mierzyć się z prześladowaniami i niesprawiedliwym prawem. Mimo trudnych przeżyć do końca życia była radosna i pełna optymizmu.
TVN poinformowało o śmierci transpłciowej modelki April Ashley
April Ashley urodziła się w Liverpoolu w 1935 w wielodzietnej rodzinie. W dzieciństwie, w wyniku problemów ze zrozumieniem własnej tożsamości, wielokrotnie próbowała popełnić samobójstwo. Leczono też ją psychiatrycznie.
W 1955 roku przeprowadziła się do Londynu, a stamtąd do Paryża. Wtedy podjęła decyzję o korekcie płci. Aby zarobić na zabieg, pracowała w kabarecie drag. Operacja odbyła się w 12 maja 1960 roku w Casablance, w Maroku.
W późniejszym okresie, po uzgodnieniu płci, kobieta wróciła do Wielkiej Brytanii. Tam pracowała jako modelka, między innymi dla magazynu „Vogue”. Grała też w filmach. Sławę przyniosła jej produkcja „Droga do Hongkongu”, gdzie pojawiła się obok Boba Hope’a, Binga Crosby’ego i Joan Collins.
Niestety w 1961 roku jedna ze znajomych Ashley sprzedała mediom informacje o jej przeszłości. Gazeta „The Sunday People” ujawniła, że April jest osobą transpłciową. Wywołało to skandal, a jej kariera stanęła w miejscu.
W 1963 roku Ashley poślubiła Arthura Camerona Corbetta. Niestety małżeństwo rozpadło się po kilku latach. Kiedy prawnicy modelki wystąpili do arystokraty o alimenty po rozwodzie, mężczyzna zgłosił wniosek o unieważnienie małżeństwa.
Ustawodawstwo w Wielkiej Brytanii nie gwarantowało wtedy osobom transpłciowym żadnych praw, dlatego sąd przychylił się do wniosku Corbetta i uznał, że Ashley jest biologicznym mężczyzną, unieważniając małżeństwo.
W 1975 roku przeszła zawał serca. Po tym zdarzeniu osiadła na pewien czas w Walii. Pracowała dla Greenpeace, a później w galerii sztuki.
April Ashley: sprawiedliwość po latach
Sprawiedliwości ze strony angielskiego prawa doczekała się po prawie 30 latach, kiedy na mocy ustawy o uzgodnieniu płci została prawnie uznana za kobietę. Pod koniec życia mieszkała w Fulham w południowo-zachodnim Londynie. Zmarła 27 grudnia 2021 roku.
W ciągu życia była wielokrotnie zapraszana na odczyty i spotkania, na których opowiadała swoją historię. W 2006 roku wydano jej autobiografię. Gościła też w programach stacji Channel Five News, This Morning i BBC News.
W 2012 roku została odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego za zasługi na rzecz równości osób transpłciowych. Muzeum Liverpoolu od 2013 do 2015 prezentowało poświęconą jej wystawę „April Ashley: portret damy”.
Ashley otrzymała też wyróżnienie za całokształt twórczości podczas European Diversity Awards w 2014 roku, a dwa lata później Uniwersytet w Liverpoolu przyznał jej tytuł doktory honoris causa.
April Ashley – zobacz zdjęcia:
April Ashley was such an icon. pic.twitter.com/kf0JhMG4nV
— Morgan M Page (@morganmpage) December 28, 2021
Rest In Power April Ashley ???? pic.twitter.com/Z68b8V2YS8
— Jeffrey Ingold (@Jefflez) December 28, 2021
R.I.P April Ashley! A force of nature and transgender high priestess! pic.twitter.com/VBPwJUyUph
— Boy George (the truth is in your breath) (@BoyGeorge) December 28, 2021
A true trailblazer of the trans community has left us. April Ashley MBE was the definition of grace and humility, despite having fought hard throughout her life for her place in society.
A true queen. Gone, but never forgotten. Rest in power.❤️????️⚧️ pic.twitter.com/zxObWfjGX3— Jake Graf (@JakeGraf1) December 28, 2021
Źródło: tvn24.pl, wikipedia
Artykuły polecane przez redakcję Lelum:
- Sara James pochwaliła się zdjęciem z mamą. Pani Arleta wygląda jak siostra piosenkarki
- Dominika Gwit niknie w oczach. Fanka pod najnowszym zdjęciem całej sylwetki: „Mega widać różnicę”