TVN przekazał tragiczne informacje, stało się najgorsze. Nie żyje, cała rodzina i bliscy w żałobie
TVN przekazał tragiczne informacje. Niestety, ale odszedł wybitny artysta, wielki krytyk, pisarz i reżyser. Miał 90 lat. Kondolencje już zaczęły spływać z całej Polski, niektórzy nadal nie mogą w to uwierzyć.
TVN w poniedziałek przekazał tragiczną informację o śmierci wybitnego Polaka. Mężczyzna był wielkim artystą, krytykiem teatralnym i literackim. To z pewnością ogromna strata dla wszystkich, a w szczególności dla rodziny oraz najbliższych zmarłego. Od 1984 roku mieszkał w Paryżu, tam też spędził swoje ostatnie chwile przed śmiercią.
TVN: nie żyje wybitny artysta
TVN przekazało informację o śmierci Ludwika Flaszena, polskiego reżysera, autora i współpracownika Jerzego Grotowskiego. Krytyk odszedł w wieku 90 lat, zmarł 24 października w Paryżu, ale media dopiero teraz donoszą o jego śmierci.
Ludwik Flaszen był wieloletnim współpracownikiem Jerzego Grotowskiego oraz współzałożyciel Teatru Laboratorium. Za swoją działalność artystyczną i naukową otrzymał wiele nagród. W 2000 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, a w 2009 – złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
- Wiadomo, co stanie się w najbliższych dniach. Protestujący przekazali, co planują, zapanuje istny chaos
- Wszyscy się mylili. Koronawirus zaraża inaczej niż sądziliśmy, nowe odkrycie nie pozostawia złudzeń
- Zaczęło się. Paraliż i blokady w całej Polsce, tłumy Polek i Polaków wyszły na ulicę
Kim był Ludwik Flaszen?
Ludwik Flaszen był polskim krytykiem teatralnym i literackim, pisarzem, tłumaczem, eseistą, teatrologiem i reżyserem. Urodził się 4 czerwca 1930 roku w Krakowie i pochodził z rodziny żydowskiej. Czas okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej spędził w Związku Sowieckim.
Do Polski wrócił w 1946 roku, gdzie ukończył gimnazjum, a następnie podjął się studiów na Wydziale Polonistycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dwa lata później debiutował na łamach Przekroju .
Był uczniem Kazimierza Wyki i należał do tzw. krakowskiej szkoły krytyków. W latach 1951–1956 był związany z tygodnikiem Życie Literackie , w którym prowadził rubrykę Z notatnika szalonego recenzenta . Publikował również w Nowej Kulturze czy Przeglądzie Kulturalnym .
Na początku nie zajmował się w ogóle teatrem. Zmieniło się to dopiero po tym, gdy trafił do Teatru im. Juliusza Słowackiego, gdzie objął funkcję kierownika literackiego. W roku 1957 zastąpił Sławomira Mrożka w fotelu recenzenckim krakowskiego dziennika Echo Krakowa .
W środowisku literackim i krytycznym był znany ze swojego zjadliwego tonu. To właśnie dzięki niemu otrzymał swój przydomek „Robespierre”. Jego publikacje regularnie pojawiały się również na łamach Współczesności oraz Przeglądu Kulturalnego .
Ludwik Flaszen zasłynął również ze swojego daru do tłumaczeń z języka rosyjskiego. Jako pierwszy w Polsce przełożył fragmenty Problemów poetyki Dostojewskiego Michaiła Bachtina.
W grudniu 1980 roku objął funkcję zastępcy dyrektora Teatru Laboratorium. Był jego współzałożycielem i współanimatorem przez cały okres jego istnienia (1959–1984). Po samorozwiązaniu się zespołu w 1984 roku, zamieszkał w Paryżu.
To właśnie tam zmarł w wieku 90 lat. To z pewnością niewyobrażalna tragedia dla jego najbliższych. Pragniemy im złożyć najszczersze wyrazy współczucia. Niestety to niejedyna tragiczna wiadomość, o której dzisiaj przekazywaliśmy .
ZOBACZ ZDJĘCIE:
TVN: Nie żyje Ludwik Flaszen.
ZOBACZ TEŻ:
- Szwedki są sercem z Polkami. Okazały niesłychaną pomoc w sprawie wyroku TK
- Wstrząsające słowa, WHO nie ma wątpliwości. „Mamy obecnie dwie szalejące pandemie”
- ”SE” ujawnia, ile kosztuje nielegalna aborcja w Polsce. ”Nieopłacalne”, podano też kwoty w innych krajach
- Nagle ksiądz zwrócił się do protestujących kobiet. Skandaliczne słowa, nie zamierza nawet przeprosić
- Od piątku będzie można przemieszczać się tylko do pracy? Nieoficjalne informacje ”Interii”
- Agnieszka Chylińska nie wytrzymała, postanowiła mówić. „Dwoje moich dzieci jest dzieciakami szczególnej troski. Nie przypominam sobie, żeby ktoś mi pomagał”
- Najprostsze i najpyszniejsze na świecie pierogi bez lepienia przygotujesz w kilka minut. Kapitalna receptura
Źródła: tvn24.pl, grotowski-institute.art.pl, e-teatr.pl, wikipedia.org