Tolerancja w szkole. Wrocławskie szkoły jako pierwsze w Polsce będą uczyć o nietolerancji i rasizmie
Tolerancja w szkole to temat, który do tej pory był raczej traktowany po macoszemu. Na szczęście coraz częściej zdarzają się inicjatywy mające przeciwdziałać podobnym zjawiskom. Władze Wrocławia, który uchodzi za jedno z najbardziej tolerancyjnych polskich miast, wprowadziły w placówkach edukacyjnych obowiązkowe lekcje tolerancji. Na czym będą polegały? Sprawdzamy!
Jacek Sutryk, nowy prezydent Wrocławia, obiecał mieszkańcom, że w ciągu stu pierwszych dni kadencji poświęci się realizacji stu wybranych zadań. Wśród nich znalazło się wprowadzenie programu dialogu międzykulturowego do wrocławskich szkół. Za realizację projektu będzie odpowiedzialna Renata Granowska, która pełni funkcję wiceprezydent miasta. Tolerancja w szkole to niezwykle istotny temat. Co dokładnie znalazło się w programie nauczania? Kto wziął udział w jego przygotowywaniu?
Tolerancja w szkole: o czym dowiedzą się wrocławscy uczniowie?
Zajęcia mają rozpocząć się już na przełomie marca i kwietnia 2019 roku. Do współpracy zaproszono wiele instytucji, m.in. Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego oraz działaczy społecznych.
Tematyka lekcji ma przede wszystkim skupiać się na spotkaniach uczniów z przedstawicielami innych narodowości . Goście opowiedzą o swojej kulturze i kraju pochodzenia. Będą oni wybierani spośród przedstawicieli konsulatów, a także przedstawicieli okolicznych mniejszości. Jak powiedziała Renata Granowska: – Wszystko dlatego, że chodzi nam o realne działania i wciągnięcie w nie jak największej liczby uczniów, a nie o program, który będzie funkcjonował sam dla siebie, wyłącznie na papierze.
Wrocław jest wzorem dla innych polskich miast w kwestii walki z rasizmem. Jakie są inne działania mieszkańców miasta?
Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego już od dawna stara się reagować i przeciwdziałać aktom rasizmu . W tym celu organizuje cztery warsztaty, które mają uświadamiać mieszkańców: Stereotypy – Uprzedzenia – Dyskryminacja.
Od dyrektorów poszczególnych szkół zależy, czy podległe im placówki wezmą udział w inicjatywie. Maja oni wcześniejszą możliwość dokładnego zapoznania się z programem lekcji. Poza rozmowami o innych kulturach prelegenci poruszą kwestię wielokulturowości miasta.
To ważne przedsięwzięcie, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę, że w ciągu ostatnich pięciu lat w mieście wzrosła liczba zagranicznych studentów . Niestety, jednocześnie w całym kraju coraz częściej mają miejsce ataki na tle rasistowskim. Być może takie lekcje pomogą uczniom lepiej zrozumieć rzeczywistość dookoła i wyczulą na nieakceptowalne zachowania.
ZOBACZ ZDJĘCIA:
Tolerancja w szkole: we wrocławskich szkołach niedługo zostaną wprowadzone lekcje tolerancji.
Dyrektorzy będą mogli zapoznać się z programem nauczania i zdecydować, czy chcą wprowadzić go do swoich szkół.
W ciągu ostatnich pięciu lat liczba zagranicznych studentów we Wrocławiu podwoiła się.
Podczas zajęć o tolerancji goście opowiedzą o swojej kulturze, ojczyźnie oraz wielokulturowości Wrocławia.
Czy pozostałe Polskie miasta wezmą przykład z Wrocławia?
ZOBACZ TEŻ:
- Małgorzata Kożuchowska: syn gwiazdy to najbardziej urocze dziecko w show-biznesie. Rozpłyniecie się
- Ewa Farna: waga gwiazdy znów uległa zmianie. Piosenkarka wygląda wspaniale
- Sukienka na studniówkę 2019. Olśnij wszystkich idealną kreacją!
źródło: glamour.pl