Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Test na to, czy jesteś psychopatą. Odpowiedź może cię zaskoczyć, wielu nie ma pojęcia
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 11.08.2021 16:45

Test na to, czy jesteś psychopatą. Odpowiedź może cię zaskoczyć, wielu nie ma pojęcia

karmienie piersią
instagram.com

Psychopaci występują nie tylko w filmach kryminalnych i sensacyjnych nagłówkach amerykańskich tabloidów. Szacuje się, że wśród „zwykłych ludzi” nawet 1 osoba na 100 może mieć cechy osobowości psychopatycznej. Podejrzewasz, że ktoś z twoich znajomych jest psychopatą? Aby się dowiedzieć, podsuń mu test „Dylemat wagonika”.

Psychopatę bardzo trudno rozpoznać. Większość z nich funkcjonuje w społeczeństwie zupełnie normalnie, maskując swoje cechy. Ale istnieją sposoby, by sprawdzić, czy ktoś jest psychopatą. Jednym z nich jest poniższy test.

Dylemat wagonika – czy jesteś psychopatą?

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Ten prosty eksperyment pozwala sprawdzić, czy dana osoba wykazuje cechy osobowości psychopatycznej, czy też: dyssocjalnej. Ale jakie to właściwie cechy? Psycholodzy wymieniają spośród najważniejszych:

 • niezdolność do empatii
 • brak zdolności do brania odpowiedzialności za swoje czyny; obwinianie innych osób
 • trudność w respektowaniu norm społecznych i zasad moralnych
 • szybko wyzwalająca się frustracja
 • niski próg wyzwalania agresji
 • patologiczne kłamstwa
 • skłonność do manipulacji innymi osobami, w celu uzyskania swojego celu
 • łatwość w maskowaniu się

Jak zdemaskować psychopatę?

Jeśli psychopaci tak dobrze kłamią i manipulują, to jak ich rozpoznać? Albo jak sprawdzić, czy sami nie wykazujemy cech ich osobowości?

Philippa Foot stworzyła w latach 60. XX wieku prosty test. Angielska filozofka określiła go „Dylematem wagonika”. Ten łatwy eksperyment można przeprowadzić samodzielnie.

Ważne, by odpowiedzieć szybko, bez długich rozważań – wtedy wynik będzie najbardziej wiarygodny.

Oto treść testu „Dylemat wagonika”:

– Wagonik kolejki wyrwał się spod kontroli i pędzi w dół po torach. Na jego drodze znajduje się pięciu ludzi przywiązanych do torów przez szalonego filozofa. Ale możesz przestawić zwrotnicę i w ten sposób skierować wagonik na drugi tor, do którego przywiązany jest jeden człowiek. Co zrobisz?

A to rozwiązanie testu:

 • osoba, która uzna, że nic nie może zrobić, jest w pełni „normalna”
 • osoba, który chciałaby przestawić zwrotnicę, stawia się w roli sędziego, który może decydować, kogo uratuje, a kogo nie – ktoś taki może mieć cechy osobowości psychopatycznej.

Ważne jest tu jednak słowo: MOŻE. Pamiętajmy, że wcale nie musi. Internetowe testy nigdy nie zastąpią specjalistycznej, psychiatrycznej diagnozy. Często też takie diagnozowanie kogoś „przez internet” jest nieetyczne. Takie eksperymenty sprawdzają się jednak jako bodziec do samodzielnej analizy swojego zachowania lub refleksji nad postępowaniem kogoś znajomego.

Źródło: popularne.pl

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

 1. Kilka wskazówek, aby wyglądać doskonale na zdjęciach z wakacji
 2. Opalenizna jak u gwiazd? Znamy na to rewelacyjny sposób
 3. Nie mieści się w głowie, co Jakimowicz wyprawiał na antenie

Powiązane
Sławomir, Zenon Martyniuk
Jak dobrze znasz disco polo? 7 na 10 to już świetny wynik