„Niewolnica Isaura” to pierwsza telenowela, którą pokochali Polacy. Pamiętacie, o co chodziło w serialu?
Niewolnica Isaura to pierwsza telenowela, jaka pojawiła się w Polsce. Wraz z pojawieniem się jej na antenach TVP 1 w naszym kraju zrobiło się wielkie poruszenie i zapanowała ogromna moda na Isaurę. Jesteście jeszcze w stanie opowiedzieć, o co dokładnie chodziło w tej kultowej telenoweli? Jak ją wspominacie?
Telenowela pt. Niewolnica Isaura przez długi czas przyciągała telewidzów przed ekrany telewizorów. Jest to jeden z pierwszych seriali, który skradł serca ogromnej liczby Polaków. Pierwsza emisja serialu w naszym kraju miała miejsce w 1985 roku i od razu wywołała wielkie poruszenie. Pamiętacie jeszcze, o co chodziło w tym popularnym serialu?
Niewolnica Isaura – pierwsza telenowela w Polsce
Telenowela Niewolnica Isaura , to serial produkcji Brazylijskiej stacji telewizyjnej Rede Globo. Jej tamtejsza emisja miała miejsce w 1976 roku. Serial zyskał międzynarodowy sukces, dzięki któremu pojawił się także w Polsce, jednak dopiero w 1985 roku. Reżyserzy oparli produkcję na powieści abolicjonistycznej Bernardo Guimaraesa z 1875 roku.
Liczyła ona 178 stron i na ich podstawie nakręcono 100 trwających pół godziny odcinków serialu. W Polsce w 1985 roku wyemitowano 15-częściową wersję telenoweli . Odcinki pokazywane były dwa razy dziennie na antenie TVP 1 we wtorki. Pierwszy przed południem, drugi wieczorem po głównym wydaniu Dziennika Telewizyjnego od 19 lutego do 28 maja.
Moda na Isaurę
Kiedy telenowela nabrała rozgłosu w naszym kraju, zapanowała swojego rodzaju moda, która momentalnie rozprzestrzeniła się w całej Polsce. Serial, który wówczas zaliczany był do kategorii B w czwartym odcinku miał aż 84% widownię . Kiedy we wtorkowe wieczory puszczany był na antenie TVP, ulice robiły się puste. Popularność serialu w naszym kraju sprawiła, że główni aktorzy serialu Luceila Santos grająca Isaurę i Rubens de Falco, odtwórca roli Leoncia, odwiedzili Polskę w maju 1985 roku.
Artyści odwiedzili takie miasta jak Kraków, Łódź, Skierniewice czy Sosnowiec. Niedługo po emisji serialu w Polsce zapanowała moda na nadawanie nowo narodzonym dziewczynkom spolszczonego imienia Isaury . Serial opowiadał o niewolnicy, która należała do bogatego plantatora bawełny, Pana Almeidy. U swoich panów toczyła życie jak w bajce, do momentu powrotu syna państwa Almeidów Leoncia, który zakochał się w Isaurze i próbował uwieść.