Polki mają ułatwiony dostęp do tabletki dzień po dzięki recepcie online
Tabletki dzień po zapobiegają niechcianej ciąży. Ma to miejsce przy braku zabezpieczenia lub gdy zabezpieczenie zawodzi. Ta druga sytuacja zdarza się przy pominięciu dawki antykoncepcji doustnej lub przy pęknięciu prezerwatywy. Tabletka dzień po jest na receptę. Czy zatem jest bezpieczna? Czy może nam ją przepisać jedynie ginekolog? Czy możemy ją zdobyć online? Na te i inne pytania odpowiada poniższy artykuł.
Czy tabletka dzień po jest na receptę
Tak, antykoncepcja awaryjna, inaczej zwana tabletką dzień po, od 2017 roku jest na receptę, którą może wystawić i ginekolog, i lekarz rodzinny, a w razie potrzeby lekarz każdej innej specjalności. Lekarze, m.in. z portalu Nasza Recepta , zachowują ostrożność w przepisywaniu tabletki dzień po online – wynika z konieczności analizy interakcji, czyli kłócenia się, kolidowania leków. Do leków, które wchodzą w interakcje z antykoncepcją awaryjną (na receptę) należą:
- dziurawiec;
- niektóre leki stosowane w padaczce, HIV, czy gruźlicy;
- omeprazol (lek, który zmniejsza kwasowość soków żołądkowych);
- rzadsze antybiotyki, typu ryfampicyna, stosowanie antykoncepcji awaryjnej wykluczają też alergie na wszelkie składniki leku.
Recepta na tabletki antykoncepcyjne – online, czy w gabinecie
Odkąd istnieją e-recepty, kobiety zaczęły sobie zadawać pytanie: czy lepsza będzie recepta na tabletki antykoncepcyjne online, czy uzyskana w gabinecie lekarskim. Obie opcje są bezpieczne, ponieważ sama tabletka dzień po jest bezpieczna. Skąd ten wniosek? Przed przepisaniem tego leku nie ma potrzeby badania ginekologicznego, mogą ją też stosować kobiety z problemami z wątrobą, z migrenami, czy chorobami serca. Co więcej, nie ma przeciwwskazań do jej przyjęcia dla kobiet karmiących piersią, po antykoncepcję awaryjną mogą też sięgnąć kobiety w ciąży bez uszczerbku dla zdrowia dziecka. Tabletka dzień po nie jest bowiem środkiem wczesnoporonnym, jak np. RU-486, nie działa na zagnieżdżony zarodek, ale na owulację i zagęszczenie śluzu.
Tabletka dzień po online – im szybciej, tym lepiej
W wielu badaniach wykazano, że tabletki dzień po są bardzo skuteczne. Jednak ich skuteczność zależy od czasu przyjęcia: im szybciej kobieta sięgnie po tabletkę dzień po, tym silniejszy efekt. Najdłuższy czas to, w zależności od preparatu, 3 do 5 dni po stosunku. Antykoncepcję awaryjną stosuje się, jak sama nazwa wskazuje, w sytuacjach awaryjnych, nieprzewidzianych, służy w wypadku, gdy np. kobieta zapomni o tabletkach antykoncepcyjnych. Stosuje się ją także, gdy w trakcie stosunku pęknie prezerwatywa, jak również po akcie przemocy seksualnej. Warto mieć zawsze przy sobie tabletkę dzień po. Recepta online służy tutaj pomocą. Pozwala na dyskretne zdobycie leku.
Zamówienie recepty przez internet jest już proste
Gdy chcemy zamówić receptę przez internet, służą temu profesjonalne platformy współpracujące z lekarzami. Nie obawiajmy się długiego kwestionariusza, formularz dotyczący zdrowia zawiera pytania o operacje, choroby przewlekłe i ciążę. Mamy poza tym możliwość opisania swoich dolegliwości, możesz liczyć na profesjonalną odpowiedź. Wystarczą też nasze podstawowe dane osobowe z miejscem zamieszkania i PESEL-em, które posłużą do wystawienia recepty.
Antykoncepcja awaryjna na receptę – realizacja w kilku krokach
Prześledźmy cały proces:
- e-recepta trafia do każdej apteki w Polsce,
- Wizyta online kończy się wystawieniem recepty – otrzymujemy 4-cyfrowy kod odbioru jako sms lub e-mail,
- W aptece farmaceuta go skanuje, a w przypadku SMS-a poprosi dodatkowo o PESEL,
- Wychodzimy z apteki z opakowaniem tabletek dzień po.
Tekst zewnętrzny