Szykują się zmiany w sklepach. Prezydent Andrzej Duda złożył projekt ustawy w Sejmie
Andrzej Duda złożył w Sejmie projekt ustawy, który może wprowadzić poważne zmiany. Chodzi o możliwość wyboru metody płatności za dany towar lub usługę.
Andrzej Duda w piątek 21 maja złożył projekt ustawy w Sejmie, o co postulował NBP. Choć sam przepis nie jest zbyt długi, to wprowadzać ma on poważne zmiany, które dotkną wiele sklepów i punktów usługowych.
Chodzi mianowicie o to, że to teraz od kupującego będzie zależała decyzja dotycząca metody płatności. Oczywiście sam projekt przewiduje pewne wyjątki, ale ogólny zamysł ustawy jest taki, aby to Polacy decydowali, w jaki sposób chcą zapłacić za dany produkt lub usługę, co nie zawsze jest możliwe.
Andrzej Duda złożył projekt ustawy
– Akceptant nie może uzależniać zawarcia z konsumentem umowy o świadczenie usługi lub sprzedaży towaru od dokonania zapłaty w formie bezgotówkowej oraz odmówić przyjęcia zapłaty od konsumenta znakami pieniężnymi emitowanymi przez NBP będącymi prawnym środkiem płatniczym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej – czytamy.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:
Nie jest to jednak jedyna zmiana, jaką ma wprowadzać projekt ustawy złożony przez prezydenta. Mianowicie jeżeli ten dokument wejdzie w życie, to na kupującego nie będą mogły być nakładane dodatkowe koszta, jeżeli zdecyduje się za towar lub usługę płacić gotówką.
Tyczy się to również różnicy cen przy płatności kartą i gotówką.
– Akceptant nie może nakładać ani pobierać jakichkolwiek dodatkowych opłat z tytułu przyjmowania zapłaty znakami pieniężnymi emitowanymi przez NBP ani różnicować ceny w zależności od formy zapłaty – czytamy w projekcie.
Prezes NBP argumentuje wprowadzenie powyższych zmian tym, że dzięki nim gotówka będzie w końcu powszechnie akceptowalną metodą płatności, co nie zawsze ma miejsce w naszym kraju.
– Celem NBP jest także wprowadzenie w życie rozwiązań, które zagwarantują, że znaki pieniężne emitowane przez NBP będą powszechnie akceptowane jako prawny środek płatniczy na terenie Polski zarówno w płatnościach detalicznych za codzienne zakupy, jak i przy regulowaniu wszelkich naszych zobowiązań finansowych. Oczywiście wybór formy płatności – gotówkowa lub elektroniczne instrumenty płatnicze – należy pozostawić Polakom. O zagwarantowanie tej właśnie swobody wyboru chodzi NBP – wyjaśnił prezes NBP
Artykuły polecane przez redakcję Lelum:
- Najstarszy syn Rozenek przerwał milczenie. Wyznał, jak naprawdę wygląda życie w ich domu
- Córka wysłała SMS-a na numer nieżyjącego ojca. Była zaskoczona tym, kto jej odpisał
- Płonie elektrownia Bełchatów. Pożar rozprzestrzenia się w błyskawicznym tempie
Źródło: radiozet.pl