Szefowa KE ogłosiła decyzję. ”Oczekujemy, że Polska wdroży orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE”
– System dyscyplinarny dla sędziów musi zostać zmieniony, a sędziowie odwołani niezgodnie z prawem muszą zostać przywróceni do pracy. Oczekujemy, że Polska wdroży orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE – powiedziała właśnie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen po szczycie UE w Brukseli.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej podkreśliła, że praworządność jest filarem Unii Europejskiej, a u jej podstaw leży niezawisłość wymiaru sprawiedliwości.
UE oczekuje, że Izba Dyscyplinarna w Polsce ulegnie transformacji, a sędziowie, którzy zostali zwolnieni niezgodnie z prawem, zostaną przywróceni do pracy.
Przewodnicząca KE: „Oczekujemy, że Polska zastosuje się do tej decyzji”
Na szczycie Unii Europejskiej w Brukseli omawiano kwestie sądownictwa w Polsce. Ursula von der Leyen podkreśliła też znaczenie wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE:
– TSUE w lipcu powiedział, że należy dokonać przebudowy Izby Dyscyplinarnej, a sędziowie, którzy zostali bezprawnie zwolnieni, muszą być przywróceni do swoich obowiązków. Oczekujemy, że Polska zastosuje się do tej decyzji.
Szefowa KE dodała, że ma nadzieję, że w tej sprawie pojawi się atmosfera dialogu, odpowiedzialności prawnej oraz konkretnych działań.
Ursula von der Leyen ogłosiła też, że mechanizm warunkowości w budżecie Unii Europejskiej wobec Polski i Węgier nie zostanie uruchomiony, zanim nie zostaną opracowane wytyczne.
TSUE musi wydać w tej sprawie wyrok, zanim UE podejmie jakieokolwiek decyzje. Szefowa KE stwierdziła wprost:
– TSUE równolegle musi ocenić wniosek Węgier i Polski, czy ten mechanizm jest zgodny z prawem. Przyjrzymy się wyrokowi.
Wiadomo, że Polska i Węgry złożyły już skargę do TSUE.
Źródło: wp.pl, polsatnews