Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Zakaz przemieszczania się w sylwestra. W 4 przypadkach będziecie mogli wyjść z domu
Karol Osiński
Karol Osiński 19.12.2020 18:53

Zakaz przemieszczania się w sylwestra. W 4 przypadkach będziecie mogli wyjść z domu

sylwester
fot. David Ananda/unsplash.com

Sylwester 2020/2021 prawdopodobnie przejdzie do historii, jako jeden z najgorzej zapamiętanych. Wszystko przez pandemię koronawirusa, która zmusiła rząd na nałożenie poważnych restrykcji w trakcie ostatniej imprezy w roku. Podczas ostatniej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że Polacy będą mieli zakaz przemieszczania się między godziną 19:00 31 grudnia, a 6 rano dnia następnego. Tylko 4 przypadki umożliwiają nam wówczas wychodzenie z domów, które wyszczególnił Super Express.

Raczej nikomu nie trzeba już tłumaczyć, że tegoroczny sylwester nie będzie należeć do najlepszych w historii. Przekładają się na to narodowa kwarantanna, a także restrykcje nałożone na sylwestrową noc, zakładające niemożność opuszczania miejsc pobytu w wyznaczonych godzinach. Jednak będą istnieć 4 wyjątki.

4 przypadki, w których możesz opuścić dom podczas tegorocznego sylwestra

Dla wielu ludzi pomysł o ograniczeniu przemieszczania się 31 grudnia jest wręcz absurdalny. Jednak trzeba pamiętać, że pandemia koronawirusa trwa nadal, a rząd robi wszystko, by jej zapobiec. Istnieją jednak 4 przypadki, w których będziemy mogli opuścić nasze domy, o których napisał Super Express.

Pierwszym z nich jest praca. Jeśli człowiek ma wyznaczone godziny pracy w trakcie godzin policyjnych, to może legalnie się do niej udać, lub z niej wrócić.

Kolejny to potrzeba życiowa. Rozumie się przez to konieczność odwiedzin osoby, która się źle czuje, wizytę u lekarza, psychologa, bądź do apteki. Wliczają się do nich także spacery z psem lub innymi zwierzętami.

Następnym przypadkiem jest wolontariat. W godzinach policyjnych dom mogą opuścić osoby, które wykonują ochotniczo i bez wynagrodzenia świadczenia na rzecz przeciwdziałania skutkom koronawirusa.

I ostatnim jest kult religijny. Osoby czujące potrzebę wyjścia do kościoła mogą w sylwestra legalnie sprawować kult religijny, w tym czynności lub obrzędy religijne. Jak postrzegacie pomysł rządu na temat godzin policyjnych w ostatni dzień roku?

Obostrzenia podczas narodowej kwarantanny. Sylwester do zapomnienia

Jak wiadomo od 28 grudnia 2020 roku do 17 stycznia 2021 roku rząd zadecydował o wprowadzeniu narodowej kwarantanny. Oznacza to, że zmianie ulegną także obostrzenia. Rząd wprowadził nowe zasady bezpieczeństwa.

Wobec tego ponownie zostanie ograniczone działanie galerii handlowych. Otwarte pozostaną jedynie sklepy spożywcze, sklepy z książkami i prasą, drogerie, apteki, czy salony fryzjerskie i kosmetyczne. Otwarte będą także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe.

Niezmiennie ograniczone pozostanie także działanie hoteli, które dostępne będą jedynie dla medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, a także służb mundurowych. Złe informacje dotkną także narciarzy, gdyż rząd zdecydował o zamknięciu wszystkich stoków narciarskich.

Infrastruktura sportowa ma być dostępna jedynie dla uczniów mistrzostwa sportowego, no i co jest bardzo ważne, ludzie przyjeżdżający zza granicy do Polski będą musieli przejść 10-dniową kwarantannę. Tegoroczny sylwester bez wątpienia będzie zapamiętany niezbyt pozytywnie. Musiało z niego zrezygnować wiele miast, w tym np.: Warszawa. Niestety, przepisy obowiązują nas wszystkich.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: superbiz.se.pl

Tagi: sylwester
Powiązane
Cezary Żak
Jak dobrze znasz seriale TVP? Tylko najlepsi poradzą sobie z quizem