Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Czy studia na państwowych uczelniach powinny być darmowe? Jakie jest twoje zdanie?
Aleksandra Kwaterkiewicz
Aleksandra Kwaterkiewicz 05.12.2020 16:55

Czy studia na państwowych uczelniach powinny być darmowe? Jakie jest twoje zdanie?

studentka
fot.jarmoluk.pixabay.com

Studia w Polsce są płatne, zarówno na prywatnych uczelniach, jak i publicznych uniwersytetach. Bezpłatne studia dotyczą jedynie studentów, którzy dostali się na tzw. studia stacjonarne (dzienne). Studenci zaoczni muszą płacić za edukację wyższą. Czy państwowe uczelnie wyższe i uniwersytety publiczne powinny być darmowe? A może docenienie za wysokie wyniki w nauce nagrodzone bezpłatną edukacją są dobrym rozwiązaniem?

Studia dzienne są bezpłatne, a więc bardziej dostępne. Zazwyczaj wybieramy się na uczelnię wyższą tuż po maturze, mając 19 lat. Trudno więc oczekiwać, żebyśmy mieli finanse, by pokryć swój pobyt w obcym mieście, bo przecież na studia często wyjeżdżamy; i zapłacić na naukę. Co jednak mają powiedzieć studenci toku zaocznego?

Studia dzienne: płatne czy nie?

Studia wyższe dzienne z założenia są bezpłatne, by umożliwić wszystkim równy dostęp do wiedzy. Jeśli założymy, że student musiałby uiszczać czesne w każdym przypadku, możemy być pewni, że nie wszystkich będzie na to stać. Należy wziąć także pod uwagę fakt, że studiowanie dzienne wiąże się z wyrzeczeniem podjęcia się etatowej, a więc zdarza się, że najpewniejszej pracy.

Oczywiście istnieje jeszcze kwestia stypendiów. Być może płatność za studia wiązałaby się z większymi staraniami studentów, którzy za dobre wyniki, chcieliby zrzucić z siebie brzemię czesnego. Pozostaje jeszcze jedna kwestia dotycząca płatności. Studenci, którzy muszą podjąć się pracy, nie mogąc liczyć na przykład na pomoc rodziców, muszą opłacać swoją edukację, by w ogóle studiować, czy oni nie powinni zatem mieć także dostępu do bezpłatnej edukacji wyższej?

Czesne w tysiącach

Czesne każdego uniwersytetu diametralnie różni się od siebie. Zdarza się, że różnice w opłatach miesięcznych za studiowanie wahają się między 300/400, a nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie.

Gdyby każde studia były płatne, możliwe, że opłaty za nauczanie zaoczne były mniejsze. Dodatkowo należy się zastanowić, czy studiowanie dzienne nie straciłoby na popularności. W końcu jeśli musimy i tak płacić, to nie lepiej pójść do pracy, a studiować w weekend?

Tagi: student studia
Powiązane
Violetta Kubasińska, Doktor Falkowicz
Jak dobrze znasz polskie seriale? Dopasuj czarny charakter do produkcji