Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Poszerzenie stref płatnego parkowania. Jesteś za czy przeciw?
Natalia Andrejuk
Natalia Andrejuk 21.09.2020 20:32

Poszerzenie stref płatnego parkowania. Jesteś za czy przeciw?

strefy płatnego parkowania
fot. pixabay.com/Andrzej Rembowski

Strefy płatnego parkowania (SPP) od zawsze budziły wiele kontrowersji wśród Polaków. Dużo o nich dyskutowano i za każdym razem liczono się z opinią publiczną, w sprawie ich ewentualnego poszerzania. A wy co o tym myślicie? Jesteście za czy przeciw? Może sami z nich korzystacie na co dzień? Niektórzy nie chcą ciągle płacić za postój w mieście.

Strefy płatnego parkowania to jeden ze znanych sposobów na usprawnienie ruchu w centrum różnych miejscowości. Ostatnio o temacie znowu zrobiło się głośno, ponieważ niedawno poszerzono SPP na warszawskiej Woli i Pradze.

Strefy płatnego parkowania — co to jest?

Jak podaje portal adminpark.pl strefy płatnego parkowania, w skrócie bardzo często nazywane SPP, to: parkingi utworzone przy drodze publicznej na wniosek jej zarządcy odpowiednią uchwałą rady gminy. Uchwała wychodzi z założenia, że skoro kierowcy korzystają z dróg publicznych, są również niejako zobowiązani do płacenia za postój na nich. Uważacie, że to ma sens?

Temat SPP powrócił do debaty publicznej po tym, jak znacznie poszerzono tę strefę w warszawskich dzielnicach — na Woli i Pradze. Jak każda rzecz, to rozwiązanie również ma swoje wady i zalety. Warto przyjrzeć się nieco bliżej temu rozwiązaniu.

Wady i zalety stref płatnego parkowania

Debata publiczna na ten temat trwa już od kilku dobrych lat, więc warto się przybliżyć temu, co wywołuje takie emocje wśród niektórych osób.

Wady:

  • Niektóre strefy są za rozległe i nie można dobrze wykorzystać nowo powstałych parkingów, ponieważ nikt nie chce na nich parkować i za to płacić.
  • Właściciele firm, którzy mają własne parkingi, muszą pilnować, czy nikt niepożądany (niebędący ich klientem) nie korzysta z ich miejsc postojowych za darmo.
  • Mieszkańcy bloków na osiedlach (szczególnie w mniejszych miejscowościach, gdzie w blokach nie ma miejsc parkingowych) nie mają, gdzie parkować.

Zalety:

  • Duża rotacja miejsc.
  • Kiedy chcemy załatwić sprawę w urzędzie, nie musimy długo szukać miejsca.
  • Mniej zatłoczone ulice, szczególnie te małe, gdzie było pełno samochodów.

A wy co uważacie o SPP? Jakie widzicie inne rozwiązania, żeby usprawnić ruch w centrum miast?

Źródła: nasztomaszow.pl, adminpark.pl

Powiązane
Pazura, Wiśniewski, Kurdej-Szatan
Ile oni mają dzieci? Te gwiazdy to też rodzice. Zgadniesz, kto ma całą gromadkę?