Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Będą duże zmiany w handlu w Polsce? Chodzi o jedną kategorię produktów
Redakcja Lelum
Redakcja Lelum 21.07.2020 21:50

Będą duże zmiany w handlu w Polsce? Chodzi o jedną kategorię produktów

sprzedaż alkoholu
Jakub Kapusniak/foodiesfeed.com

Sprzedaż alkoholu w Polsce regulowana jest ustawą, której tytuł to Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. To na jej podstawie odbywa się handel napojami wyskokowymi, prowadzone są działania skierowane do uzależnionych od alkoholu i ich rodzin, regulowane są także zasady promocji i reklamy. Te zaś są w Polsce mocno restrykcyjne.

Sprzedaż alkoholu w Polsce to temat niezwykle kontrowersyjny. Jedni twierdzą, że ograniczenie dostępu pomogłoby rozwiązać problemy nadużywania, inni argumentują, że to towar jak każdy inny. W tej chwili sprzedaż alkoholu objęta jest ograniczeniami, ale posłowie zajęli się właśnie poprawką do ustawy, która może je trochę poluzować.

Sprzedaż alkoholu będzie możliwa także przez internet

Koronawirus i wynikający z niego kryzys postawił w trudnej sytuacji wszystkich przedsiębiorców w Polsce. Najtrudniej mają jednak ci, którzy i bez problematycznej sytuacji muszą działać w warunkach ograniczeń, a więc także przedstawiciele branży alkoholowej. Są wśród nich wielkie browary i gorzelnie, lecz także niewielkie firmy – mikrobrowary i mikrodestylarnie, które produkują niewielkie ilości alkoholu, często dla bardziej wymagających klientów.

O ile wielkie firmy nie muszą walczyć o przetrwanie, o tyle właśnie te małe przedsiębiorstwa w czasach ograniczeń stanęły w trudnej sytuacji. Dziś inicjatywa posłów KP-PSL-Kukiz’15 chce im pomóc, umożliwiając sprzedaż alkoholu także przez internet. Dotychczas kupić butelkę czegoś mocniejszego mogliśmy tylko w sklepie stacjonarnym.

  1. Masz prawo jazdy kategorii B? Dostaniesz nowe uprawnienia
  2. PKO BP wprowadza rewolucyjną usługę, klienci będą zadziwieni. Czy to na pewno bezpieczne?
  3. Pilny apel Moniki Zamachowskiej, pokazała oburzające nagranie. ”Jesteśmy w kontakcie z policją”

Sprzedaż alkoholu przez internet nie jest niebezpieczna społecznie

Posłowie argumentują, że przepisy dotyczące wychowania w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi uchwalane były dziesiątki lat temu, w zupełnie innych warunkach ekonomicznych i społecznych. Dlatego dziś można umożliwić sklepom i producentom sprzedaż alkoholu przez internet.

Było to ważne ograniczenie, co wyszło na jaw w czasie pandemii. Restauracje mogły bowiem dostarczać zamkniętym w czasie kwarantanny Polakom posiłki, ale klienci knajp nie mogli kupić do posiłku napoju alkoholowego – dostawca nie mógł wziąć ze sobą butelki, by ją dostarczyć.

Posłowie argumentują, że zmiana przepisów nie ma na celu umożliwienia działania sklepów internetowych, bo pozwolenie w dalszym ciągu będzie mogło być wydawane tylko podmiotom, które mają zezwolenie na sprzedaż alkoholu w konkretnych fizycznych placówkach. Podkreślone jest, że podobne przepisy działają już w większości państw Unii Europejskiej.

A jakie jest wasze zdanie? Czy sprzedaż alkoholu przez internet powinna być w Polsce dozwolona, czy też doprowadzi do rozpicia Polaków? Ciekawi jesteśmy waszych opinii.

alkohol

Alkoholu w Polsce nie można sprzedawać przez internet.

alkohol

Nowa inicjatywa posłów ma zmienić ten stan rzeczy.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Już niedługo zrobimy zakupy w niedzielę w Lidlu, Biedronce i innych sieciach? Jest nowy projekt ustawy
  2. Wstawił oburzające zdjęcie z Ustronia Morskiego. Skandal
  3. Trudno uwierzyć w nowe zdjęcia Moniki Jaruzelskiej. Pokazała się bez ubrania, widok zapiera dech
  4. Dagmara Kaźmierska nie wytrzymała. Napisała ostry komentarz pod zdjęciem Antka Królikowskiego z nową dziewczyną
  5. 7 najlepszych zdjęć Meghan Markle, które zniknęły z internetu. Bardzo się postarała, by nikt ich nie zobaczył
  6. Zła informacja dla wszystkich posiadaczy kont w bankach. Niestety, podjęto już decyzję

źródło: Polsatnews.pl

Tagi:
Powiązane
Sławomir, Zenon Martyniuk
Jak dobrze znasz disco polo? 7 na 10 to już świetny wynik