Sól na butach. Jak sobie z nią poradzić?
Sól na butach to problem pojawiający się w trakcie każdej zimy. Codziennie chodzimy po powierzchniach, które są nasączone solą przemysłową. Co ciekawe, jest ona wyjątkowo niebezpieczna, a jej szkody są zauważalne nawet na betonowych powierzchniach. To dlatego zwłaszcza zimą powinniśmy zadbać o nasze obuwie i systematycznie je czyścić. Macie problem z solą na butach? Spokojnie, mamy dla was kilka wskazówek, jak sobie z nią poradzić.
Zimą pewnie często zauważasz, że na twoim obuwiu pojawiają się białe zacieki. Wprowadzają one w zakłopotanie każdego z nas. Niektóre sposoby zawodzą, a plamy wciąż pozostają. Zakup nowych skórzanych butów to koszt rzędu kilkuset złotych i nie każdego stać na kilkukrotne wymienianie butów w ciągu jednego sezonu. Czy można wyczyścić buty z soli, by uniknąć nadszarpnięcia budżetu? Jak najbardziej! O tym, jak poradzić sobie z solą na butach dowiecie się z niniejszego artykułu.
W jakim stopniu sól na butach jest szkodliwa?
Prawdą jest, że sól, którą posypywane są chodniki, jest o wiele bardziej niebezpieczna, niż ta spożywcza. Sól, która zostaje na naszych butach, to tak naprawdę chlorek sodu. Chociaż ów związek chemiczny świetnie radzi sobie z rozmrażaniem chodników i zapobiega śliskości dróg, jest uznawany za szkodliwy. Ma negatywny wpływ nie tylko na nasze obuwie, ale także środowisko. Co ciekawe, szkody po chlorku sodu są zauważalne nawet na betonowych powierzchniach .
Jak bezpiecznie wyciągnąć sól z butów?
Najprostszym sposobem dla naszego obuwia, będzie wyciąganie soli, za pomocą zwykłej wody. Sposób ten będzie bezpieczny dla każdego typu skóry, poradzi sobie także z solą na butach z nubuku . Potrzebne nam będą miseczka z wodą, gąbka kuchenna i 3-warstowy papier toaletowy. Jak usunąć sól z butów? Weź dwie kostki papieru i przyłóż je do powierzchni buta. Gąbkę nasącz wodą i lekko wyciśnij, a następnie delikatnie przykładaj do papieru położonego na bucie, aż cały będzie wilgotny. Należy pamiętać, aby wokół nie pozostawały pęcherzyki powietrza . Czynność tą powtórz na całej powierzchni buta — chodzi o to, aby twój but cały był ‚oklejony’ w papierze toaletowym. Pozostaw go do wyschnięcia, im dłużej będzie schnął, tym papier wyciągnie więcej soli .
Należy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Po pierwsze, przed nałożeniem papieru na całą powierzchnię buta, sprawdź w mało widocznym miejscu, czy nie będzie odbarwiał obuwia . Czasami skóra jest mocno napigmentowana kolorem, który przy takich czynnościach może zejść. Po drugie, pamiętaj, że ten rodzaj czyszczenia najlepiej wykonać wieczorem , kiedy nie będziesz już miał potrzeby wychodzenia z domu.
Czyszczenie za pomocą octu
Jeżeli nie przeszkadza ci zapach octu, możesz wykorzystać go do usunięcia soli z obuwia. Jak wyczyścić buty z soli? Wystarczy, że przygotujesz szklankę wody i dodasz do niej 1-3 łyżki białego octu , który sprawnie poradzi sobie z usunięciem zacieków. W zrobionym przez siebie roztworze zanurz wacik kosmetyczny i usuń namiar wody z octem. Pocieraj nim miejsce zanieczyszczone solą. Uważaj, aby nie zostawać nadmiaru roztworu na skórze lub zamszu . Po wytarciu soli, wytrzyj buta wilgotną ściereczką i pozostaw do wyschnięcia w temperaturze pokojowej. Na końcu wypastuj obuwie, żeby nawilżyć skórę i nadać jej świeżego wyglądu.
Cytryna zamiast octu
Dla wielu jednak zapach octu jest wyjątkowo drażniący, dlatego nie sprawdzi się sposób, o którym napisałyśmy wyżej. W takiej sytuacji możesz wyeliminować ocet i zastąpić go cytryną . Jak usunąć sól z butów zimowych? Wystarczy, że do szklanki z wodą dodasz sok z cytryny. Zachowaj proporcje jeden do jednego . Następnie usuń plamy z soli za pomocą wacika, według wskazówek napisanych wyżej.
Płyn do naczyń
Kolejnym zamiennikiem będzie także płyn do naczyń, zalecamy jednak nie stosować go na zamsz, bo może być ciężko usunąć pianę. Co prawda przy użyciu płynu, będziemy się starać, aby tej piany, było jak najmniej. Wiadomo jednak, że bywa różnie, dlatego najlepiej będzie, jeżeli zastosujesz ten sposób na skórzanych butach. Do 1/2 szklanki z wodą dodaj 4-5 kropel płynu do naczyń . W przygotowanych roztworze zanurz kawałek gąbki i pocieraj nim zabrudzona powierzchnię, aż do momentu, kiedy plamy z soli znikną.
Woda utleniona
W przypadku wody utlenionej postępuj tak samo, jak z płynem do naczyń. Do 1/2 szklani z wodą dodaj dwie łyżki stołowe wody utlenionej . Zamocz i wyjmij gąbkę lub szmatkę, wycieraj powierzchnię obuwia, aż pozbędziesz się zabrudzeń.
Kromka chleba
Na szczęście plamy z soli na butach można usunąć na wiele sposobów. W zależności co masz właśnie pod ręką, sprawnie pozbędziesz się plam. Tym razem może ci w tym pomóc kromka chleba. Sól na butach zamszowych jest wyjątkowo uciążliwa, bo łatwo jest zniszczyć lub zniekształcić obuwie. Jak usunąć sól z butów zamszowych? Ukrój kromkę chleba i pocieraj ją o zanieczyszczoną powierzchnię. Efekt będzie jeszcze lepszy, kiedy twoje buty będą trochę wilgotne , dlatego najlepiej jest się za to zabrać, zaraz po powrocie do domu.
Impregnacja zabezpieczy przed solą
Przed wyjściem na zewnątrz warto zadbać o odpowiednią impregnację obuwia. Stosując odpowiednie preparaty, zapobiegniesz dostawaniu się wilgoci i soli. Jednym z najbardziej uniwersalnych produktów jest TARRAGO nano protector, który jest przeznaczony do każdego rodzaju skór — sprawdzi się na butach skórzanych, zamszowych i butach z nubuku. Spryskując powierzchnię buta, preparat tworzy powłokę, która ochroni przed wilgocią i zabrudzeniami, także przed solą. Co więcej, zamiast plam, na twoim obuwiu pojawią się krople, których materiał nie będzie wchłaniał. Po przyjściu z zewnątrz usuniesz sól za pomocą nasączonej wodą szmatki. Unikniesz pielęgnacji, która wymaga od ciebie czasu.
O czym należy pamiętać w czyszczeniu obuwia?
Usunięcie soli to jedno, a pielęgnacja obuwia to drugie. Po czyszczeniu soli z powierzchni zawsze należy pamiętać o nawilżeniu skóry . Po każdym czyszczeniu wypastuj buty pastą lub nawilż je kremem. Należy również pamiętać, że plamy z soli powinnyśmy czyścić na bieżąco — czyli po każdym powrocie z zewnątrz. Oczywiście nie każdy z nas będzie miał na to czas, warto jednak robić to systematycznie , bo sól, która wejdzie w powierzchnię, zniszczy jej gramaturę i spowoduje zniekształcenia.
Jak czyścić buty z soli? Przekonaj się:
Sól na butach skórzanych możesz usunąć za pomocą produktów, które znajdują się w każdym domu — będzie to płyn do naczyń, cytryna, czy woda utleniona.
Należy pamiętać o tym, żeby systematycznie usuwać sól na butach. Inaczej spowoduje zniekształcenia, a nasze obuwie zniszczy się już po jednym sezonie.
Sól rozsypywana na drogach to substancja, której szkodliwość możemy zauważyć nawet na betonowych powierzchniach.
Kiedy wrócić z zewnątrz, a twoje obuwie jest jeszcze wilgotne, najlepiej będzie, jeżeli przetrzesz je kromką chleba. Ta z łatwością wyciągnie sól.
Należy pamiętać o tym, żeby systematycznie usuwać sól na butach. Inaczej spowoduje zniekształcenia, a nasze obuwie zniszczy się już po jednym sezonie.
ZOBACZ TEŻ:
- Jak powiedzieć kocham? 10 sposobów na wyznanie miłości
- Anna Mucha ma smutną wiadomość dla fanów „M jak miłość”
- Małgorzata Kożuchowska NIE miała grać w Rodzince.pl! Na jej miejscu mieliśmy zobaczyć…