Smog w Polsce. Które miasta mają najwięcej smogu?
Smog w Polsce jest niestety zmorą wszystkich jego mieszkańców. Niezależnie od tego, czy mieszkasz na rogatkach danego miasta, czy w samym jego sercu- jesteś cały czas narażona na jego szkodliwe działanie. Które miasta mają najwięcej smogu? Ocena jakości powietrza nie pozostawia złudzeń- duża część z nas ma styczność z szarymi chmurami, zwisającymi nad naszymi głowami.
Mieszkasz w Szczecinie, Zakopanem czy Lublinie? Okazuje się, że morze, wysokie góry czy niziny wcale nie muszą chronić przed zanieczyszczonym powietrzem! Instytucje meteorogiczne wciąż publikują raporty na temat bieżącego stanu smogu w naszym kraju, a my nie możemy zrozumieć, jak mogliśmy dopuścić do tak alarmującego stanu! Zobacz, które regiony Polski sa szczególnie narażone na działanie ołowiowych pyłów.
Smog – co to?
Warto zacząć od pewnych faktów, które potwierdzają obecność smogu na świecie i również w Polsce . Oznacza to, że nie jest pewnym wytworem ludzkiej wyobraźni, a realnym zagrożeniem dla większości społeczeństwa. Smog: definicja tego pojęcia jest bardzo prosta. To mgła, która zawiera w sobie wszelkie zanieczyszczenia, występujące w powietrzu. Pył skupia w sobie groźne gazy, składy chemiczne i spaliny, które konsekwentnie zatruwają nasze powietrze i tym samym- nasze zdrowie .
Smog: przyczyny
Smog w Polsce jest problemem na bardzo dużą skalę, a nasze auta, kolejne budowane fabryki czy ogrzewanie domów nie ułatwiają nam walki z tym nieczystym przeciwnikiem. Wręcz przeciwnie – to właśnie nasza niewiedza na temat użytkowania węgla czy paliwa wlewanego do baku pojazdu stanowi obecnie największe przyczyny powstawania Smogu.
Bardzo dużym problemem jest wciąż powszechne użytkowanie instalacji grzewczych, o których nie mamy pojęcia jako społeczeństwo. Co jest przyczyną smogu? Według portalu poradnikzdrowie .pl , prawie połowa gospodarstw domowych korzysta w takich rozwiązań jak piece na paliwo. To one szkodzą naszemu powietrzu , które następnie wdychamy.
Samo spalanie najróżniejszych rzeczy jest w Polsce na porządku dziennym, a instalacje z zakresu starego typu, które można znaleźć w wiekowych kamienicach czy domach, przyczyniają się do takiego stanu. To właśnie w kotłach górnego spalania można wrzucić wszytko, co leży odłogiem w naszym domu. Częstą praktyką podczas ogrzewania mieszkania jest powszechne stosowanie węgla czy różnego rodzaju plastiki. Dopóki nie podniesiemy w Polsce świadomości społecznej na temat problematycznych śmieci i odpadów, Smog w Polsce będzie wciąż normalnością.
Gdzie występuje Smog w Polsce?
Smog w Polsce jest bardzo problematycznym zjawiskiem, o czym doskonale informują nas dane liczbowe. Najwyższa Izba Kontroli w swoim raporcie z 2015 roku, oceniając nasze powietrze potwierdziła, że Polska plasuje się na drugim miejscu wśród krajów unijnych, które mogą się pochwalić najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Przypomnijmy, że obecnie w UE znajduje się 28 państw – oznacza to, że Polska ma bardzo poważny problem w zakresie dbania o jakość powietrza.
Wszelkiego rodzaju kampanie społeczne, mające na celu uświadomienie ludziom problemu, jakim jest jakość powietrza są bagatelizowane. Nie jest to jednak bezpodstawne – dużo ludzi nie stać na reorganizację przydomowych kotłów, których standardy pozostają wiele do życzenia . Gdzie szczególnie widać ten problem? Liderem pozostawał od wielu lat Kraków, z racji na stare zabudowania i niefortunne położenie geograficzne ( miasto leży w kotlinie) Zobaczmy, jak dziś wygląda lista najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce według portalu dompelenpomyslow.pl:
- Nowa Ruda
- Opoczno
- Nowy Targ
- Rybnik
- Sucha Beskidzka
- Proszowice
- Nowy Sącz
- Tomaszów Mazowiecki
- Godów
- Zakopane
Pierwsze miejsce przypadło regionowi, który jest bardzo newralgicznym miejscem na mapie Polski. Jego problemem jest położenie w Kotlinie Kłodzkiej i duża ilość znajdujących się na jego terenie kopalni. Węgiel jest największą zmorą polskich miast – Szczyt Klimatyczny w Katowicach, który odbył się w grudniu 2018 roku pokazał, że prawdopodobnie jeszcze przez dłuższy czas nie zrezygnujemy z opalania węglem. Prezydent RP Andrzej Duda zadeklarował, że węgiel jest jednym z najbardziej strategicznych surowców w Polsce.
Smog: mapa
Co z województwami? Mapa Polski nie pozostawia złudzeń – najwięcej niezdrowego powietrza znajduje się na terenach województwa śląskiego , a w rankingach tego typu najczęściej to właśnie miasta z tego regionu zajmują wysokie pozycje. Kto jeszcze może pojawić się na szczycie w niechlubnym rankingu? Małopolskie, Łódzkie i Świętokrzyskie.
Podsumowanie
Smog w Polsce jest wciąż palącym problemem. Czy będziemy w stanie skutecznie go wyeliminować do 2023 roku? To właśnie do tego czasu mamy zawalczyć o czystsze powietrze. Patrząc jednak na liczne czynniki, nie jest pewne, czy będziemy mogli już niedługo cieszyć się czystą atmosferą. Nie sprzyjają temu również nasze własne gospodarstwa domowe, w których konsekwentnie stosujemy palenie najróżniejszych śmieci, w tym- plastikowych odpadów.
ZOBACZ ZDJĘCIA:
Smog w Polsce jest problemem od wielu lat, a nasza społeczna świadomość na jego temat jest wciąż niewystarczająca.
Co powoduje, że Polska nie może się uporać z zanieczyszczonym powietrzem? Zawodzą nie tylko ludzie, ale również logistyka i brak odpowiedniego zaplecza infrastrukturalnego.
Smog w Polsce nie wziął się z przypadku. Wiele fabryk wciąż stosuje wielkie kotły, które niestety obniżają jakość powietrza.
Smog w Polsce to w dużej mierze również wina powszechnie stosowanego węgla. Polskie górnictwo będzie jeszcze funkcjonować przez jakiś czas.
Czy kiedykolwiek będziemy mogli normalnie prosperować w dużych polskich miastach?
ZOBACZ TEŻ:
- Jak rozpoznać raka jelita grubego? Bardzo łatwo go pomylić z czymś niegroźnym
- Jak wykonać masaż? 10 porad dla początkujących
- Promocje w Super-Pharm w lutym. -50% na kosmetyki najlepszych marek! Co kupić?
źródła: dompelenpomyslow.pl, inzyniera.com, poradnikzdrowie.pl