Skutki codziennego spożywania jajek
Jajka uznawane są za jeden z najpopularniejszych produktów żywieniowych. Statystyczny Polak zjada ich aż 150 rocznie. Nie dziwi tym samym, że temat ich wpływu na organizm co jakiś czas podnoszony jest przez dietetyków. Czy jajka można zatem jeść codziennie, czy też rozważniejsze będzie ograniczenie ich ilości do minimum?
Fakty i mity o jajkach w diecie
Wątpliwości nie ulega fakt, że jaja należą do najłatwiej przyswajalnych produktów spożywczych, zawierają również szereg niezwykle ważnych składników odżywczych (są bogate między innymi w białko, potasu, wapń, magnez czy żelazo, a także szereg witamin – A, B, D, E i K). Mimo to w społecznej świadomości przez długi czas pokutowało przekonanie o szkodliwości jajek – między innymi ze względu na wysoką zawartość cholesterolu. Jak wiedza w tym zakresie wygląda jednak obecnie?
Według australijskich naukowców nie ma żadnych przeciwwskazań do spożywania jaj nawet przez osoby otyłe lub zmagające się z chorobami układu krążenia. Nie wykazano bowiem zależności między dietą bogatą we wskazane produkty a ryzykiem wystąpienia schorzeń (także w przypadku, gdy stają się codziennym elementem jadłospisu).
Wbrew pozorom także, samo częste spożywanie jaj nie przekłada się bezpośrednio na zwiększanie masy ciała. Ich przeciętna kaloryczność to bowiem zaledwie 70 kilokalorii w średniej sztuce. Zawierają dodatkowo niezwykle zdrowe kwasy tłuszczowe z grupy Omega 3 i 6, które bywają pomocne w zrzucaniu dodatkowych kilogramów.
Dzięki wielu niezbędnym składnikom, jedno jajo dziennie (szczególnie rano) może okazać się idealnym zastrzykiem energetycznym, dodającym wigoru przez cały dzień.
Źródło: Onet
Artykuły polecane przez redakcję Lelum:
- Nie żyje król sceny. Fani „The Beat” zasmuceni
- Z zagranicy przyszła paczka. Adresatem Jacek Jaworek
- Na zdjęciu ukryta jest panda. Tylko 5% osób jest w stanie odnaleźć zwierzę