Oświadczenie, duża sieć sklepów prosi o zwrot produktów „Prosimy o niespożywanie”
Sklep Selgros Cash&Carry zamieścił pilną informację o wycofaniu z rynku partii płatków jaglanych oraz trzech partii sezamu czarnego. Na stronie internetowej dyskontu możemy przeczytać oświadczenie sklepu, w którym apeluje do klientów o niespożywanie ww. produktów.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Dlaczego Selgros prosi o niespożywanie płatków jaglanych błyskawicznych pełnoziarnistych Melvita
- Dlaczego dyskont wycofał ze sprzedaży czarny sezam Helio
- Czy klienci sieci mogą liczyć na zwrot pieniędzy
Powodem wycofania płatków jaglanych przez sklep ma być przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu glifosatu w produkcie.
Sklep Selgros Cash&Carry prosi o zwrot produktów
Komunikat zamieszczony na oficjalnej stronie dyskontu dotyczy płatków jaglanych błyskawicznych pełnoziarnistych o wadze 400 gramów. Producentem produktu niespełniającego wymogów jest Melvita:
- partia numer 191218/210
- termin minimalnej ważności: 17.06.2021
W związku z powyższym sklep pilnie prosi, aby klienci sprawdzili, czy nie są w posiadaniu powyższych płatków.
— Prosimy o niespożywanie produktu, o wycofanie go z dalszego obrotu/sprzedaży oraz o kontakt z halą Selgros w celu dokonania zwrotu, gwarantując zwrot gotówki — przekazuje sklep i przeprasza klientów za zaistniałą sytuację.
Z rynku wycofano również trzy partie czarnego sezamu Helio w opakowaniach o wadze 200 gramów. Chodzi konkretnie o te z numerami:
- 91412 (data minimalnej trwałości: 10.2021),
- 54016 (12.2021),
- 7504 (04.2022).
— Wycofanie produktu związane jest z możliwym przekroczeniem najwyższego dopuszczalnego poziomu tlenku etylenu w surowcu użytym do produkcji ww. partii produktu — przekazano w komunikacie.
Obie decyzje zostały podjęte na podstawie informacji, które przekazali dostawcy. Przypomnijmy tylko, że Selgros Cash&Carry to ogólnopolska sieć handlu hurtowego. W całej Polsce ma 19 oddziałów.
Glifosat i tlenek etylenu
Glifosat jest organicznym związkiem chemicznym, który stosuje się przy zwalczaniu chwastów. Preparaty oparte na tym środku powodują zamieranie większości roślin i są stosunkowo tanie.
Preparat zwalcza niemal wszystkie chwasty z wyjątkiem skrzypu. Zazwyczaj stosuje się go np. na torach kolejowych, do likwidacji ugorów czy odchwaszczania upraw sadowniczych. Biologia zna jednak przypadki, kiedy niektóre organizmy zdążyły się uodpornić na działanie glifosatu.
Na początku prowadzono badania, które miały wykazać, że substancja jest rakotwórcza. W 2016 roku ONZ do spraw Wyżywienia i Rolnictwa oraz WHO uznali, że glifosat jest bezpieczny dla ssaków, w tym dla ludzi w dawkach mniejszych niż 2 gramów na 2 kilogramy masy ciała. Jednak spotkało się to z wieloma kontrowersjami.
Tlenek etylenu, zwany również oksiranem, podobnie jak glifosat, jest organicznym związkiem chemicznym. Stosuje się go do gazowej sterylizacji sprzętu medycznego (zwłaszcza tego jednorazowego użytku), przypraw spożywczych czy środków farmaceutycznych. Jest używany również jako środek bakterio- i grzybobójczy przy konserwacji np. książek.
Jest on substancją zabronioną do stosowania w żywności na terenie Unii Europejskiej. Uważa się, że może ona mieć działanie rakotwórcze.
Artykuły polecane przez redakcję Lelum:
Źródło: selgros.pl