Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Rydzyk będzie załamany! Dostał pismo od ministra, nie ma odwrotu
Redakcja Lelum
Redakcja Lelum 24.02.2024 09:40

Rydzyk będzie załamany! Dostał pismo od ministra, nie ma odwrotu

None
Ojciec Rydzyk nie dostanie pieniędzy; fot: Pawel Wodzynski/East News; PIOTR LAMPKOWSKI/SE/EASTNEWS/AGENCJA SE/East News

Toruńskie Muzeum "Pamięć i Tożsamość" zgodnie z zapowiedzią ministra nie otrzyma pieniędzy na dokończenie wystawy. Fundacja ojca Rydzyka będzie więc miała problem…

Fundacja Rydzyka ma problem

Już w połowie stycznia 2024 minister Bartłomiej Sienkiewicz odmówił przyznania dotacji w wysokości ponad 13 mln zł na budowę siedziby i wystawę stałą Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II w Toruniu ojca Rydzyka.

Powodem odmowy miały być „ograniczone środki inwestycyjne w ustawie budżetowej na rok 2024”.

Jednocześnie podkreślono, że resort nie jest zobowiązany do przekazania dotacji, gdy finansowanie – zgodnie z umową – miało odbywać się w latach 2019-2023.

117 mln zł z naszych pieniędzy na częściowo poświęcone o. Rydzykowi muzeum. Skandaliczna sytuacja 140 tys. zł. od MON dla fundacji Tadeusza Rydzyka. "Kształtowanie postaw proobronnych"

Ojciec Rydzyk podpadł ministerstwu?

Dyrektor finansowa Fundacji "Lux Veritatis" ojca Rydzyka, Lidia Kochanowicz-Mańk na antenie Radia Maryja zapewniała, że środki z budżetu państwa "idą na budowę muzeum, które będzie służyło wszystkim Polakom".

Nie jest to w żadnym wypadku inwestycja, która ma przynosić jakiekolwiek dochody, ponieważ z art. 1 ustawy o muzeach wynika, że muzeum nie prowadzi działalności zarobkowej, bo nie do tego jest powoływane. Żeby muzeum służyło Polakom, trzeba je dotować i je utrzymywać, ponieważ to jest dobro i dziedzictwo kultury narodowej i służy Polakom. Nigdy żadne muzeum w Polsce czy na świecie nie jest placówką dochodową, bo nie taki jest cel jego założenia - podkreśla.

Brak dotacji na wystawę Rydzyka

W programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja gościła „księgowa Rydzyka”, czyli dyrektor finansowa Fundacji "Lux Veritatis" Lidia Kochanowicz-Mańk. To ona przekazała informację, że Muzeum nie otrzyma pieniędzy z resortu kultury.

Dostaliśmy potwierdzenie, że rzeczywiście jest tak, iż minister kultury i dziedzictwa narodowego nie przyznał w tym roku środków dla Muzeum "Pamięć i Tożsamość" na dokończenie tego muzeum, na dokończenie realizacji wystawy stałej. Jest to bardzo trudne, ponieważ chcę powiedzieć, że w ubiegłym roku, 5 października, ówczesny minister kultury, pan prof. Piotr Gliński, przekazał nam pismo, w którym poinformował nas, że ówczesna Rada Ministrów przyjęła projekt budżetu na rok 2024, w którym to projekcie środki dla muzeum zostały zabezpieczone - poinformowała księgowa Rydzyka.

Tagi: rydzyk
16-latek wygrał w sądzie z Tadeuszem Rydzykiem, poszło o pieniądze. To policzek dla ulubieńca PiS
16-latek wygrał w sądzie z Tadeuszem Rydzykiem, poszło o pieniądze
16-latek wygrał w sądzie z Tadeuszem Rydzykiem, poszło o pieniądze
16-latek wygrał z o. Tadeuszem Rydzykiem w sądzie. Redemptorysta miał być nietykalny, a skończył jako dowód, że nikt nie stoi ponad prawem. To dopiero początek problemów przedsiębiorczego zakonnika z Torunia? Maciej Rauhut to nastolatek, który mógł ruszyć prawdziwą lawinę. Wystarczyło, gdyby o. Rydzyk postąpił zgodnie z przepisami i udostępnił informacje na temat otrzymywanych pieniędzy.Tadeusz Rydzyk jest najbardziej znanym zakonnikiem i nie ulega wątpliwości, że zasłużył na to miano. Toruński duchowny, który umiejętnościami biznesowymi zawstydza niejednego biznesmena ma kłopoty.Rysę na nietykalnej zbroi o. Rydzyka wyrył... 16-letni Maciej Rauhut. Portal Noizz.pl przekazał, że nastolatek wygrał sądową batalię z zakonnikiem tworzącym Radio Maryja i Telewizję Trwam.
Czytaj dalej
15 tys. wiernych zgromadzonych w jednym miejscu dla Tadeusza Rydzyka. Mówił o grzechach Polaków
Tadeusz Rydzyk pielgrzymka Radia Maryja
Tadeusz Rydzyk pielgrzymka Radia Maryja
Chwilę przed wyborami prezydenckimi Tadeusz Rydzyk zorganizował wielką pielgrzymkę Radia Maryja. Wierni wspólnie z hierarchami Kościoła katolickiego udali się na Jasną Górę. Z przedstawionych przez organizatorów przedsięwzięcia danych wynika, że na wydarzeniu stawiło się 15 tysięcy Polek i Polaków. Cała inicjatywa wywołała wiele kontrowersji. Główną uwagę mediów przykuła Eleni, która udzieliła pielgrzymom koncertu.
Czytaj dalej