Koniec religii w szkołach? Po 30 latach może nadejść prawdziwa rewolucja, rodzice mają dość
Religia w szkołach prowadzona jest od 1990 r. Wedlug najnowszego badania Ipsos dla OKO.press, większość Polaków woli, żeby zajęcia katechetyczne były przeprowadzane na terenie parafii. Tylko wyborcy PiS-u chcą, aby religia wciąż odbywała się w szkołach.
Redakcja OKO.press po raz kolejny zleciła badania dotyczące religii w szkołach. Na jego podstawie opublikowano wyniki, z których wynika, że większość Polaków nie chce katechezy w placówkach oświatowych.
Religia w szkołach – Polacy wyrazili się jasno
Z przeprowadzonego badania wynika, że coraz więcej Polaków nie chce, aby religia odbywała się w szkole. Jak pokazuje zestawienia badań z lutego 2019 roku oraz listopada 2020 roku znacząco zwiększa się grupa przeciwników katechezy w placówkach.
Z tegorocznego sondażu wynika, że tylko 27% chce, aby religia odbywała się w takiej formie jak dotychczas. Z kolei 66% ankietowanych woli, aby lekcje zostały przeniesione do parafii.
Wyniki te nie do końca mogą zaskakiwać, ponieważ od dłuższego czasu mówi się o spadku zaufania do duchownych. Omena Mensah, prezenterka TVN, otwarcie przyznała, że religia powinna odbywać się poza szkołą.
Religia w szkołach od 30 lat
Autorzy badania wskazują, że na wyniki sondażu o szkolnej katechezie może mieć wpływ spadek zaufania do instytucji Kościoła. Z ostatnich badań przeprowadzonych przez Centrum Badań Opinii Społecznej wynika, że aż 47% osób negatywnie ocenia działania kościoła. Wielu Polaków myśli o tym, aby odejść z kościoła.
Czy w związku z dużym niezadowoleniem społeczeństwa religia zostanie przeniesiona do parafii? Na razie nie ma konkretnych deklaracji. Katechezy odbywają się w szkołach od 30 lat.
Poza tym od 2007 r. ocena z religii jest wliczana do średniej ocen. Jak przypomina OKO.press, z budżetu państwa w latach 2014-2019 na pensję katechetów przeznaczono 6 mld 995 milionów złotych.
Na początku tego roku metropolita katowicki abp Wiktor Skworc nawoływał do wprowadzenia regulacji nakazującym uczniom uczestnictwa w lekcjach religii lub etyki. Ewentualna zmiana miałaby się przyczynić do wychowania pokolenia nihilistów.
Artykuły polecane przez redakcję Lelum:
- Koniec, podjęto nagłą decyzją. Jedna z najpopularniejszych aplikacji zniknie 31 grudnia
- Burza po występie Barbary Kurdej-Szatan w Polsacie. Internauci nie mogli uwierzyć, co zrobiła na oczach wszystkich
-
Kiedy koniec obostrzeń? Ekspert wskazuje datę, Polki i Polacy już mogą odliczać dni, zmiana lada moment