Jednorazowe pobicie to nie przemoc? Kontrowersyjna ustawa dot. „przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie”
Przemoc domowa w Polsce: jednorazowe pobicie to nie przemoc? Kontrowersyjna ustawa dot. „przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie” pojawiła się na stronach Rządowego Centrum Legislacji pod koniec 2018 roku. Projekt nowelizacji wzbudził oburzenie i protesty w całym kraju. Co tak bardzo rozwścieczyło Polaków? Wyjaśniamy!
Przemoc domowa w Polsce: jednorazowe pobicie to nie przemoc? Kontrowersyjna ustawa dot. „przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie”, delikatnie mówiąc, nie spotkała się z aprobatą społeczeństwa. Przemoc domowa w Polsce wciąż stanowi temat tabu, a wiele przypadków kończy się tragicznie – co tydzień trzy kobiety giną z ręki agresywnego partnera .
Przemoc domowa w Polsce: co to jest Niebieska Karta?
Procedura Niebieskiej Karty p olega na rejestrowaniu wszystkich przypadków przemocy, do których dochodzi w danej rodzinie – zgodnie z ustaleniami dotyczącymi 2018 roku, dotyczy ona aż ponad 165 tysięcy przypadków.
Przez ostatnie dwa lata ta liczba wzrosła aż o cztery tysiące. Niebieską Kartę zakłada danej rodzinie policjant albo pracownik socjalny. Jednak gdyby w życie wszedł projekt nowelizacji, wymagałoby to zgody osoby, która doświadcza przemocy . Prawdopodobnie niosłoby to opłakane skutki , ponieważ zastraszona kobieta albo mężczyzna raczej nie zaryzykuje swojej zgody, by nie doświadczyć zemsty oprawcy.
Nowelizacja ustawy: kto stoi za wnioskiem dot. „przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie”?
Jak się okazało, wnioskodawcą nowelizacji jest Elżbieta Rafalska i jej współpracownicy. Od 2015 roku Rafalska pełni ona rolę minister rodziny, pracy i polityki społecznej w rządzie Prawa i Sprawiedliwości.
Wzburzenie opinii publicznej wywołał nie tylko fragment dotyczący Niebieskiej Karty , lecz także wniosek o zmianę definicji przemocy . Chodzi o usunięcie tylko jednego słowa. Którego? Jak obecnie brzmi ta definicja?
– (za przemoc) należy rozumieć jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa, lub dobra osobiste osób (…) w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną , powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.
Po usunięcia słowa „jednorazowe” np. pobicie członka rodziny – w tym dziecka – nie będzie z miejsca uznawane za akt przemocy, więc nie dojdzie do założenia Niebieskiej Karty . W konsekwencji bliscy agresora będą nadal doświadczać cierpienia, ponieważ niezwykle rzadko kończy się na jednym razie.
Przełom w sprawie nowelizacji ustawy: premier odrzuca wniosek
Co ciekawe, ustawa spotkała się z krytyką nie tylko opozycji , ale także samego premiera Mateusza Morawieckiego, kolegi minister Rafalskiej z partii . Premier poinformował 2 stycznia, że t ekst wrócił do wnioskodawców w celu wprowadzenia niezbędnych zmian. Jak poinformował na Twitterze :
– Przeciwdziałanie przemocy domowej jest priorytetem rządu Prawa i Sprawiedliwości, a polskie prawo musi być klarowne i bez cienia wątpliwości w pełni chronić ofiary. Podjąłem decyzję, że projekt ustawy wróci do wnioskodawców w celu wyeliminowania wszystkich wątpliwych zapisów.
Myślicie, że nowelizacja ustawy w tej formie nie dojdzie do skutku?
ZOBACZ ZDJĘCIA:
Gdyby projekt nowelizacji ustawy doszedł do skutku, nawet jednorazowe pobicie dziecka nie byłoby traktowane jako akt przemocy.
Przemoc domowa w Polsce wciąż stanowi temat tabu. Na szczęście coraz więcej osób publicznie przyznaje, że jej doświadczyło.
Statystycznie co tydzień trzy kobiety giną z ręki przemocowego partnera.
Przez ostatnie dwa lata ilość zarejestrowanych przypadków przemocy w rodzinie wzrosła aż o 4 tysiące!
Na razie nowelizacja nie dojdzie do skutku. Czy to znaczy, że możemy na razie odetchnąć z ulgą?
ZOBACZ TEŻ:
- Ania Mucha: Wojewódzki to jej były facet. Poznajcie historię wielkiej miłości
- Gdzie mieszka Magda Gessler? Wszystkiego się spodziewaliśmy, ale nie tego
- Czy koty mogą pić mleko? Obalamy wszystkie MITY!
źródła: radiozet.pl, glamour.pl, interia.pl