Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Dzisiejszy protest przejdzie do historii. „Strajk kobiet” przekazał szczegółowe instrukcje, wszystko już zaplanowane
Natalia Andrejuk
Natalia Andrejuk 02.11.2020 19:04

Dzisiejszy protest przejdzie do historii. „Strajk kobiet” przekazał szczegółowe instrukcje, wszystko już zaplanowane

protest
fot. lelum.pl
 • Weźcie dowód – bez niego policja może Was zwinąć tylko po to, żeby ustalić tożsamość.
 • Nie nakładajcie makijażu i soczewek (bo gaz).
 • Jeśli Was zabiorą, mantra polecana przez prawników to „Odmawiam składania zeznań. Niczego nie podpisuję. Nie przyznaję się do zarzucanych czynów”. Jeśli Was łapią, nie dokładajcie sobie zarzutów, atakując albo przeklinając. Broda do klatki piersiowej, żeby chronić głowę.
 • Gaz pieprzowy zmywamy ze skóry mlekiem lub solą fizjologiczną.

Organizatorki wskazują na to, że „po raz kolejny w tym roku próbuje się pogrzebać kulturę”, ograniczając miejsca w kinach, teatrach czy muzeach. A wraz z kulturą nieraz grzebie się dziesiątki tysięcy ludzi, którzy się z tego utrzymują.

 • Dopłaty do odbywających się wydarzeń kulturalnych celem pokrycia strat wynikających z obostrzeń.
 • Zwolnienie z ZUS’u od marca 2020 do końca pandemii dla samozatrudnionych ludzi kultury i sztuki. (nie wyłącznie artystów, ale wszystkich zawodów współtworzących wydarzenia kulturalne).
 • Powstanie Krajowej Rady Artystów Polskich

I kilka innych. Wszystkie żądania można znaleźć na wydarzeniu Spacer środowisk artystyczno-kreatywnych na Facebboku. Zbiegł on się z blokadami ulic, gdyż jego start został zaplanowany na godzinę 17.

Planowany na dzisiaj protest i związane z nim blokady ulic rozpoczęły się o godzinie 16.00. Tłumy zebrały się m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Trójmieście czy Szczecinie. Oprócz utrudnień, w stolicy trwa marsz pewnych środowisk.

Najwięcej osób bierze udział w proteście na ulicach Warszawy. Od początku trwania protestów przypomina się uczestniczkom, żeby dbały o swoje bezpieczeństwo. M.in. na wydarzeniu Warszawskiego Strajku Kobiet opublikowano szczegółowe instrukcje. Wspieramy się nawzajem i dbamy o swoje bezpieczeństwo. Oto tylko kilka z nich:

Protest, który był planowany na poniedziałek 2 listopada, właśnie trwa i możliwe, że przejdzie do historii. Jeśli niektórzy myśleli, że po piątkowych demonstracjach emocje opadną, bardzo się mylili. Drogi w ważnych częściach miast są zablokowane, wszędzie można spotkać prawdziwe tłumy ludzi oraz ogrom funkcjonariuszy policji. To jeszcze nie koniec manifestacji. „Strajk kobiet” przekazał już szczegółowe instrukcje.

Strajki Kobiet: instrukcje bezpieczeństwa na protestach i blokady ulic

Dlatego przekazały im szczegółowe postulaty. Poniżej przedstawiamy wam niektóre z nich. Środowiska artystyczne zebrały się pod kolumną Zygmunta na Placu Zamkowym w Warszawie.

Zgodnie z informacją podaną w mediach społecznościowych Ogólnopolskiego Strajku Kobiet (OSK) zablokowane mają być najważniejsze części miast m.in. skrzyżowania, mosty, ronda czy główne ulice. Dodatkowo postanowiono zwrócić się do środowisk artystycznych i kreatywnych, co sprawia, że dzisiejszy „spacer” będzie niewątpliwie wyjątkowy.

 1. Kiedy zamknięcie fryzjerów i salonów kosmetycznych? Padła jasna deklaracja
 2. Tragiczna, nagła śmierć uwielbianego aktora. Miał zaledwie 30 lat, wstrząsające doniesienia
 3. Od wtorku w supermarketach zakaz sprzedaży produktów, które nie są niezbędne. W europejskim kraju będą wprowadzone kolejne restrykcje

Ogólnopolski Strajk Kobiet: protest środowisk artystycznych i kreatywnych

— Zwracam się do artystów wszelkich profesji, ludzi związanych na co dzień z kulturą i sztuką, muzyków, pracowników teatrów, muzeów, galerii, performerów, realizatorów, a także odbiorców efektów pracy wyżej wymienionych tysięcy ludzi — napisano w informacjach o wydarzeniu na Facebooku OSK.

Kierowcy, koniecznie musicie się liczyć z dzisiejszymi utrudnieniami na drogach. Kiedy będziecie wracać do domów, sprawdźcie alternatywne trasy. Blokady mają się zakończyć ok. godziny 21. OSK zachęca do podobnych akcji co tydzień, w każdy poniedziałek.

Widziałyście gdzieś już jakieś utrudnienia?

ZOBACZ ZDJĘCIE:

Protest środowisk artystycznych i kreatywnych na #PlacBankowy w #Warszawa#StrajkKobiet @strajkkobiet pic.twitter.com/EsMRxkwqwm

— Kampania Przeciw Homofobii (@KPH_official) November 2, 2020

Trwa również „spacer” środowisk artystycznych i kreatywnych.

stan blokad w Warszawie na teraz
aplikacja Telegram pomoże Wam wiedzieć więcej co, gdzie i jak pic.twitter.com/algcfRARr7

— #StrajkKobiet (@strajkkobiet) November 2, 2020

Najwięcej strajków odbywa się w Warszawie.

ZOBACZ TEŻ:

 1. Trzylatkę po 65 godzinach wyciągnęli spod gruzów. Niewiarygodne nagranie z akcji ratunkowych w Turcji
 2. Z ostatniej chwili: strzały w centrum miasta, nie żyje 7 osób. W Wiedniu miało dojść do ataku na słynny obiekt
 3. Pilne: Nie żyje znany reżyser. Polscy artyści w żałobie, jeszcze kilka dni temu przygotowywał premierę
 4. Ma się stać dziś, 2 listopada. Polki wstrzymały oddech, wszystko zależy od premiera Morawieckiego
 5. Zacznie się już dziś dokładnie o 16. Polaków czekają ogromne utrudnienia, nie ma żadnych wątpliwości
 6. Jakim cudem nikt z produkcji nie zauważył? TVP Info zaliczyło wpadkę roku
 7. 80 procent covidowców miało niedobór 1 witaminy. Jest lista produktów bogatych w nią

Źródła: facebook.com, twitter.com, wiadomosci.wp.pl

Powiązane
Sławomir, Zenon Martyniuk
Jak dobrze znasz disco polo? 7 na 10 to już świetny wynik